Składanie wniosków na inwestycje – spokojnie i bez incydentów

Poniedziałek jest jedynym dniem, kiedy można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych w ramach dodatkowego naboru wniosków z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”. Pula środków wynosi ok.230 mln zł. N”

Składanie przez rolników wniosków o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych w ramach dodatkowego naboru przebiega spokojnie. Kolejki przed Oddziałami Regionalnymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są, ale przyjmowanie wniosków przebiega sprawnie. Oddziały Regionalne ARiMR utworzyły dodatkowe punkty przyjmowania wniosków.

Najwięcej osób czekało w kolejce przed Mazowieckim Oddziałem Regionalnym ARiMR – ok.300. W województwie lubelskim i łódzkim w kolejce czekało ok. 100 osób. W pozostałych Oddziałach Regionalnych – od 50 do 80 osób. W większości przypadków osoby, które rano stały w kolejce, przed godz. 10 zdążyły złożyć wnioski. Przed Małopolskim OR kolejka czekała od niedzieli – przed godz.8.00 rano w kolejce czekało ok. 50 osób.

Dziękujemy rolnikom za racjonalne podejście do sprawy. Nerwy, listy społeczne oraz komitety kolejkowe były sztucznym tworzeniem zamieszania i niepotrzebną stratą czasu. Przypominamy, że wnioski można w dziś nadać także listem poleconym lub przesyłką kurierską. Przypominamy jednocześnie, że rolnicy mogą składać wnioski przez cały dzień – ARiMR wydłuża ponadto godziny swojego urzędowania do godziny 22.

Losowanie złożonych dziś wniosków odbędzie się w 26 kwietnia br. Będzie przeprowadzone w centrali ARiMR w Warszawie przy “otwartej kurtynie”, przez powołaną komisję, w skład której wejdą przedstawiciele rolników. Losowanie nie przesądza o przydzieleniu pomocy. Dotyczy tylko i wyłącznie kolejności złożonych wniosków. Oczywiście wnioski poprawne formalnie zwiększają szanse na dotacje. Ci rolnicy, których wnioski będą miały braki będą wzywani do ich uzupełnienia. Szybka reakcja rolników zwiększy szanse dofinansowania.

Radosław Iwański
p.o. Rzecznik Prasowy
Arimr>