Składane siewniki VENTA NCR 4500 – 5000

Podczas ostatniej edycji AGRO SHOW w Bednarach, firma KUHN zaprezentowała nowe, pneumatyczne siewniki VENTA NCR 4500 – 5000, oferowane w szerokościach roboczych 4,5 i 5 m ze skrzynią na nasiona o pojemności 1600 litrów.

Są to maszyny składane, ze zbiornikiem umieszczonym z tyłu, a przeznaczone do siewu w technologii orkowej lub uproszczonej. Dzięki umieszczeniu zbiornika z tyłu, przedni TUZ ciągnika może zostać wykorzystany do podczepienia maszyny uprawowej. Umożliwia to przygotowanie gleby i wysiew w trakcie jednego przejazdu, a akie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i paliwo.

Podłoże siewne przygotowywane jest przez składane brony obrotowe serii 1004 o dopuszczalnej mocy 250 KM. Talerzowe redlice wysiewające SEEDFLEX® są zamontowane na równoległoboku. Redlice posiadają regulację docisku do 45 kg, zapewniając jednolitą głębokość siewu nawet przy dużej prędkości poruszania się maszyny. Belka z redlicami wysiewającymi jest połączona z wałem brony obrotowej za pomocą przegubowego ramienia, co daje sporo korzyści. W przypadku zmiany głębokości pracy brony nie ma konieczności regulowania belki z redlicami. Taki mechanizm daje optymalną stabilność i kopiowanie terenu na kamienistym podłożu. Naturalnie występujące przeszkody czy też kamienie nie stanowią zagrożenia, gdyż po napotkaniu przeszkody brona jest swobodnie unoszona. Przesunięte względem siebie talerze redlic zapewniają odpowiednią penetrację gleby, bez odrzucania jej na boki. Koła podporowo – dogniatające zagęszczają rząd wysiewu zapewniając odpowiedni kontakt nasion z glebą.

Sterownik QUANTRON S w połączeniu z elektrycznym napędem aparatu wysiewającego umożliwia pełną kontrolę wysiewu. Dzięki sterownikowi można modyfikować dawkę podczas pracy. Możliwe też jest wyprzedzające uruchamianie obrotów aparatu wysiewającego na początku pola, zapamiętywanie danych dotyczących nawet 200 pól, w tym rodzaju materiału siewnego, wielkości dawek, daty wysiewu, liczby godzin itp.

Szerokość maszyny po złożeniu wynosi 2,85 m, a zmiana ta zajmuje zaledwie kilka sekund. Dzięki temu jej transport jest bezpieczny i nie wymaga stosowania dodatkowego wyposażenia (oznaczenia, światła itp.).