ŚIR apeluje do premier Szydło

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wnioskuje  do Premier Beaty Szydło o podjęcie działań zmierzających do zniesienia embarga nałożonego przez Rosję na import produktów z Polski.

Jak podkreśla ŚIR, zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju stoi na stanowisku utrzymywania jak najlepszych stosunków gospodarczych z sąsiadami, w tym również z Rosją. W ocenie izby rolniczej sankcje gospodarcze świata zachodniego i Polski wobec Rosji nie przyniosły pozytywnych efektów lecz dalszą destabilizację.

–  Od 1 sierpnia 2014 roku Rosja w odwecie wprowadziła embargo na nasze produkty rolne. Najbardziej ucierpieli producenci owoców i warzyw, szczególnie jabłek, hodowcy trzody chlewnej oraz producenci mleka. Jabłka odmian dotychczas eksportowanych do Rosji nie znajdują nabywców na innych rynkach. Katastrofalnie niskie ceny owoców w skupie w bieżącym roku 40-60 gr/kg za jabłka konsumpcyjne i 20 gr/kg za przemysłowe, zaledwie w 50 % pokrywają koszty produkcji, to głównie efekt rosyjskiego embarga. Dodatkowo złą sytuację pogorszy zmniejszenie o 70% w stosunku do roku ubiegłego programu wsparcia przez Unię Europejską z tytułu embarga „wycofanie z rynku”. Podobnie trudna sytuacja występuje w innych uprawach, takich jak  wiśnie, czarna porzeczka oraz ziemniaki i warzywa. Brak pieniędzy widać po sadach, rolnicy przestali inwestować, brakuje na środki ochrony roślin i na nawozy, a to odbija się na plonie i jakości owoców – informuje Świętokrzyska Izba Rolnicza.

Samorząd rolniczy ziemi świętokrzyskiej domaga się od rządu RP  zniesienia sankcji gospodarczych przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez Polskę wobec Rosji oraz zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec Rosji, gdyż to skutkuje pogarszaniem się relacji dwustronnych gospodarczych i społecznych.

Zwracamy się do Pani Premier o zmianę stanowiska polskiego rządu wobec Federacji Rosyjskiej i podjęcie rozmów bez warunków wstępnych, w celu poprawy stosunków gospodarczych i otwarcia rynku rosyjskiego na produkty z Polski na zasadzie wymiany handlowej za produkty kupowane od Rosji (ropa, gaz i inne). Szanowna Pani Premier jesteśmy przekonani, że to będzie to dobra zmiana dla polskich rolników– mówi Ryszard Ciźla, prezes ŚIR.

Źródło: ŚIR