Silnik na metan z Bielska-Białej

Produkowany w Bielsku-Białej innowacyjny silnik 0.9 TwinAir Turbo bi-fuel zasilany metanem został odznaczony tytułem „Best Green Engine of the Year 2013”, w jednej z dwunastu kategorii, wśród których rozdzielany był prestiżowy tytuł „International Engine of the Year Awards”. Międzynarodowy konkurs, którego 15. edycja odbyła się w tym roku, jest jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu branży motoryzacyjnej, w której uczestniczą najwięksi producenci samochodowi świata.

Nagroda „Best Green Engine of the Year 2013” została wręczona wczoraj w Stuttgarcie w Niemczech przy okazji przeglądu „Engine Expo 2013”.
TwinAir Turbo bi-fuel na metan: jedyna taka jednostka napędowa na świecie
Wprowadzony w zeszłym roku po raz pierwszy w nowym Fiacie Panda, dwucylindrowy silnik ma maksymalną moc 80 KM (59 kW) przy 5.500 obr/min i maksymalny moment obrotowy, równy 140 Nm przy zaledwie 2.500 obr/min. Wszystko to przy niskim poziomie emisji spalin (86 g/km ) i zużyciu paliwa – spala zaledwie 3,1 kg metanu na 100 km (cykl mieszany).
W stosunku do wersji benzynowej, TwinAir bi-fuel dysponuje specjalnymi elementami przeznaczonymi do układu zasilania: kolektor ssący, wtryskiwacze, elektroniczny system sterowania silnikiem i gniazda zaworowe o specjalnej geometrii, wykonane z materiału o niskim zużyciu. 
Aktualnie nowy 0.9 TwinAir Turbo Natural Power o mocy 80 KM jest dostępny w modelach Fiat Panda i 500L Natural Power oraz w Lancia Ypsilon EcoChic.
Na dzień dzisiejszy, rodzina silników TwinAir obejmuje wersje benzynowe o mocy 65 KM i Turbo o mocy 85 KM i 105 KM. Ten ostatni plasuje się u szczytu swojej kategorii ze względu na specyficzną moc (120 KM/litr). 
Metan, konkretna i łatwo dostępna alternatywa
Silniki zasilane metanem redukują do minimum najbardziej szkodliwe spaliny, takie, jak cząstki stałe (zredukowane praktycznie do zera), tlenki azotu i węglowodory, które powodują tworzenie się innych zanieczyszczeń. Poza tym, w porównaniu do silników benzynowych o 23% zmniejszona jest emisja CO2. Tak więc, metan jest najczystszym i najbardziej ekonomicznym paliwem dostępnym na dzień dzisiejszy, a oprócz tego jest potencjalnym odnawialnym źródłem, dzięki rozwojowi biometanu.
Od ponad 15 lat, Grupa Fiat jest głównym europejskim producentem samochodów zasilanych metanem (OEM), jedynym, który oferuje najszerszą gamę pojazdów przyjaznych dla środowiska z zasilaniem bi-fuel (metan/ benzyna), który spełnia wymogi szerokiej rzeszy klientów, w tym tych z branży dostawczej: od 1997 roku do dzisiaj Fiat sprzedał ponad 560.000 samochodów osobowych i dostawczych w wersji Natural Power.
(mat, FIAT Auto Poland)