Silna pozycja leasingu w Europie

Leaseurope, federacja reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że dynamika europejskiej branży leasingowej na koniec 2015 r. wyniosła 9,4% (r/r), przy łącznej wartości sfinansowanych inwestycji na poziomie 314,9 mld euro.

W ubiegłym roku większość europejskich rynków odnotowała wysoką, dwucyfrową dynamikę dla leasingu pojazdów osobowych. Wartość nowych umów leasingowych samochodów osobowych w 2015r. wzrosła według danych Leaseurope o 15,9%, w porównaniu do 2014 roku, przy nieco wolniejszym, ale nadal silnym wzroście finansowania samochodów dostawczych na poziomie 11,3%.

finansowanie_leasingu_3

Dobre wyniki odnotowano także w obszarze finansowania sprzętu IT (średnio ok. 10%), przy nieznacznym 0,5% wzroście dla finansowania maszyn i urządzeń przemysłowych.

Polska jest jednym z sześciu najważniejszych rynków leasingu w Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Polska), wyróżniając się w tym gronie 16,3 proc. dynamiką. Udział polskiej branży leasingowej w europejskim rynku leasingu wynosi obecnie 3,8 % i systematycznie wzrasta. Awans polskiej branży leasingowej w europejskich rankingach wskazuje na wysoką popularność leasingu wśród polskich firm, głównie z sektora MŚP oraz zaufanie, jakim firmy obdarzają branżę. Ponad 500 tys. polskich firm, w tym mikro, małych i średnich, w ten właśnie sposób finansuje swoje inwestycje. To bardzo dobra wiadomość dla sektora leasingowego, który od 25 lat finansuje i wspiera firmy działające na polskim rynku” – informuje  Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, członek zarządu Leaseurope.

Dane Komisji Europejskiej opublikowane na koniec 2015r. przedstawiły znaczenie zewnętrznych źródeł finansowania działalności europejskich przedsiębiorców, w tym 47% przedsiębiorców wskazało leasing i zakup ratalny jako istotny dla ich działalności.

Aż 57% polskich przedsiębiorców uczestniczących w badaniu Komisji Europejskiej wskazało leasing i zakup ratalny jako źródła finansowania działalności. – Nas oczywiście najbardziej interesuje struktura finansowania inwestycji przez przedsiębiorców, w tym przede wszystkim przez MŚP. Zgodnie z opublikowanymi w 2015 r. wynikami badania Oxford Economics, 18,9% wartości wszystkich inwestycji MŚP w Europie finansowanych jest przy wykorzystaniu leasingu. W Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi ok. 30. – Aby zilustrować te dane, rosnąc średniorocznie o 12,5%, w latach 2011 – 2015, branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o wartości około 190 mld PLN. Zakładając średnioroczne tempo wzrostu rynku leasingu w Polsce na poziomie 8% w latach 2016-2020, w okresie najbliższych 5 lat (tj. do roku 2020) polskie firmy leasingowe sfinansują inwestycje o wartości 300 – 320 mld PLN. To istotny wkład w rozwój i modernizację polskich firm, a w konsekwencji wzrost PKB w naszym kraju – podsumowuje Mieczysław Woźniak.

finansowanie_leasingu_2

Dynamika finansowania inwestycji za pośrednictwem leasingu na polskim rynku jest nadal wysoka – w I połowie  2016 r. wyniosła 17,7%, co wskazuje na wysoki optymizm inwestycyjny wśród polskich przedsiębiorców. W całym 2016 r. branża leasingowa sfinansuje inwestycje polskich firm, głównie mikro, małych i średnich, o wartości blisko 59 mld zł.

Źródło: Związek Polskiego Leasingu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności