fbpx
Strona głównaTechnikaSiewniki mechaniczne do buraków i kukury-dzy: precyzja i nowoczesność

Siewniki mechaniczne do buraków i kukury-dzy: precyzja i nowoczesność

W technologiach produkcji buraków i kukurydzy dominują, ze względu na wielkość powierzchni uprawy, wielosekcyjne siewniki ciągnikowe.

Siewniki agregatowane z ciągnikiem
W gospodarstwach o dużej powierzchni powszechne zastosowanie znajdują siewniki punktowe agregatowane z ciągnikami. Ten model siewników zalicza się do typowych maszyn zawieszanych na TUZ ciągnika. Cechują się one budową sekcyjną. Sekcje są montowane do wspólnej ramy nośnej za pomocą czworoboków przegubowych, dzięki czemu znacznie ułatwia się sprawną regulację szerokości między rzędami oraz montaż odpowiedniej liczby sekcji roboczych na ramie. Poszczególne sekcje są napędzane indywidualnie, bądź centralnie od kół jezdnych.
Grupa siewników ciągnikowych może być wyposażona w zespoły z mechanicznym lub pneumatycznym rozdziałem nasion wynoszonych poza komorę nasienną.
Siewniki mechaniczne
Precyzyjne siewniki z mechanicznym rozdziałem nasion są wyposażone w tarczowe lub taśmowe zespoły wysiewające. W pierwszej grupie maszyn stosuje się żłobkowaną na obwodzie tarczę komórkową wybierającą nasiona ze zbiornika, współpracującą z wyrzutnikiem nasion. Natomiast elementem roboczym precyzyjnych siewników taśmowych jest elastyczna taśma gumowa z rzędem otworków do przemieszczania nasion ze zbiornika do redlicy. Przyrządy wysiewające są na ogół wyposażane w instalację sygnalizującą jakość pracy każdej sekcji siewnika.
Do grupy maszyn z taśmowym przyrządem wysiewającym zaliczają się wybrane modele siewnika Stanhay. Siewniki są przystosowane do zestawiania w opcje 2-12-rzędowe, a nawet 4-18-rzędowe. Cechą nowoczesnych siewników jest ich wyposażenie w elektroniczne urządzenie do monitorowania ruchu obrotowego mechanizmu wysiewającego i sygnalizowania ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto przewiduje się możliwość montowania na siewnikach urządzeń do aplikacji pestycydów oraz znaczników.
Innym przykładem punktowego siewnika mechanicznego z wymienną taśmą perforowaną jest krajowe urządzenie Alex-2 produkowane przez firmę Weremczuk. Szeroki zakres wykorzystania tego urządzenia jest możliwy dzięki regulacji głębokości siewu (0,5-7,0 cm), minimalnemu rozstawowi rzędów wynoszącemu 23 cm i możliwości wysiewu nasion w 1, 2 lub 3 liniach w rzędzie na powierzchni płaskiej, a także na redlinach. Siewnik jest wyposażony w urządzenie do elektronicznej kontroli wysiewu, co podnosi dokładność wykonania zabiegu. Liczba sekcji w zestawie wynosi od 2 do 12 zespołów.
Do grupy mechanicznych siewników precyzyjnych o dużej wydajności zalicza się również szwedzki Nibex produkowany w kilku wersjach konstrukcyjnych. Wymienne zespoły wysiewające z tarczą komórkową pozwalają na siew szerokiej gamy nasion zarówno w systemie jednorzędowym jak i pasowo-rzędowym. Siewniki te są montowane w różnych wersjach z możliwością nabudowania zespołów do równoczesnego rozprowadzania wraz z siewem nawozów granulowanych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.