reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Siej grykę i… sięgaj po dopłaty

Przy uprawie gryki można uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach działania – Rolnictwo zrównoważone, pakiet 6 „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Wadliwe zmianowanie roślin, spowodowane zbyt dużym udziałem zbóż, niekiedy również rzepaku, a w konsekwencji ich częsta uprawa po sobie, prowadzi do większej presji chorób i szkodników. By temu zapobiec wskazany jest większy udział w zmianowaniu gatunków z innych rodzin botanicznych, w tym gryki, należącej do rdestowatych. Przy jej uprawie można uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach działania – Rolnictwo zrównoważone, pakiet 6 „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”.

Przeciętne plony nasion (orzeszków) w warunkach produkcyjnych oscylują  od 0,8 do 1,5 t/ha. W doświadczeniach COBORU, a więc przy prawidłowej agrotechnice, ale też korzystnym przebiegu pogody plony dochodzą, a niekiedy przekraczają 3 t. Taki poziom uzyskują też w „dobrych” latach niektórzy rolnicy.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Zalety uprawy gryki

  • pozostawia bardzo dobre stanowisko dla podstawowych zbóż i rzepaku, wolne od chwastów oraz patogenów chorób i szkodników,
  • jest cenną rośliną miododajną, chętnie oblatywaną przez pszczoły, które pozyskują  do 150 kg/ha wartościowego –  smacznego i odżywczego miodu,
  • kasza gryczana nie zawiera glutenu, dlatego wykorzystywana jest do produkcji specjalnej żywności, polecanej na choroby metaboliczne, np. celiakię.
  • nasiona zawierają 13-15 proc. białka, 65-70 proc. skrobi, 2,5-3 proc. tłuszczu, 2-2,25 proc. składników popielnych oraz witaminy, głównie z grupy B oraz P i E,
  • gryka zawiera też rutynę, czyli specjalny związek chemiczny wykorzystywany w  farmacji, uszczelniający naczynia krwionośne oraz wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, neutralizujące wolne rodniki,
  • zaliczana jest do roślin ekologicznych, gdyż w niewielkim stopniu porażają ją choroby i szkodniki. Udana plantacja radzi sobie dość dobrze z chwastami, nie wymaga też dużych dawek nawozów.

By uzyskać z jej uprawy satysfakcjonujące wyniki, należy przestrzegać podstawowych zasad agrotechniki, choć o powodzeniu uprawy decyduje także przebieg pogody, zwłaszcza podczas kwitnienia. Sprzyjające temperatury i opady korzystnie wpływają na oblot owadów i  skuteczne zapylanie kwiatów.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Jest  to istotne, bowiem pojedynczy kwiat kwitnie zaledwie jeden dzień, po czym obumiera. Szczególnie niesprzyjający dla oblotu pszczół jest deszczowy i chłodny okres, choć niekorzystne  jest również zbyt duże usłonecznienie, z wysoką temperaturą i niską wilgotnością, które powodują wysuszanie znamion słupka, co utrudnia skuteczne zapylanie i wiązanie owoców.

Termin, głębokość siewu i obsada

By złagodzić to ryzyko, należy ją wysiewać rzadziej (do 70 kg/ha), wówczas mniejsza obsada roślin stymuluje wyrastanie z kątów liści dodatkowych pędów bocznych. Dzięki temu rośliny w dłuższym czasie kwitną, co zwiększa szanse na skuteczne zapylenie części kwiatów i tworzenie nasion.

Zmniejsza  się też wówczas ryzyko wylegania roślin. Z kolei wadą zbyt rzadkich siewów, jest nierównomierne wiązanie i dojrzewanie nasion oraz mniejsza konkurencja z chwastami, co przy braku skutecznych herbicydów na chwasty dwuliścienne może być problemem.

reklama
Baner Sumiagro

Jako optymalny termin siewu podaje się 5-25 maj, biorąc pod uwagę aktualne i prognozowane temperatury powietrza i gleby. Do siewu należy przystępować wówczas, gdy ustali się ciepła pogoda, minie obawa przymrozków, a gleba na głębokości 5-8 cm osiągnie 10-12°C.

Przy wyższych temperaturach i niezbędnej do kiełkowania wilgotności, siewki gryki pojawiają się  po 5-7 dniach od wysiewu nasion, zaś rośliny dość szybko rosną i na ogół skutecznie konkurują z chwastami. Jednak słabiej rozbudowują wówczas korzenie, co może ograniczać pobieranie wody i pokarmów.

Stąd termin siewu i obsada roślin, związana z normą wysiewu nasion, są niezmiernie istotne, gdyż w dużym stopniu decydują o plonach.

Niektórzy rolnicy uprawiający grykę od wielu pokoleń uważani są za „czarodziejów” – wychodzi taki w pole, obserwuje chmury, pszczoły, ptaki i drzewa i na tej podstawie prorokuje pogodę i ustala termin siewu. Obserwują go sąsiedzi i również tego dnia dokonują siewu. W niektórych latach,  wszyscy uzyskują w miarę wysokie plony i są zadowoleni, w innych nie ma co zbierać, trzeba poszukiwać kolejnego czarodzieja.

Niektórzy nasiona gryki wysiewają 10-12 maj (przed zimnymi ogrodnikami), jeśli przymrozki w tym okresie wystąpią, nasiona jeszcze nie skiełkują, a więc nie będzie strat. Inni by zmniejszyć ryzyko niesprzyjającej pogody, zwłaszcza przy jej uprawie gryki na większych powierzchniach, wysiewają nasiona w 2-3 terminach, np. 8, 15 i 22 maja.

Z terminem siewu wiąże się wiele ludowych przysłów, oto niektóre z nich: „jak wiatr z północy siej grykę i w nocy”; „najlepiej siać grykę gdy baranki na niebie przed świtem”; „jak w maju 25 to się dobrze kręć (czyli 25 maj to ostateczny termin siewu), jak w maju 26 lepiej grykę zjeść (a więc za późno na siew)”; „grykę trzeba tak siać by miała miękko spać (co oznacza, że pole pod zasiew powinno być dobrze przygotowane)”.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam
3 KOMENTARZE
  1. Wszystko fajnie, można dostać dodatkowo 750zł do ha, ale trzeba spełnić kilka idiotycznych warunków w tym np.” obowiązek zachowania wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje przyrody”. Dobrze, że nie wymagają prawa jazdy z odpowiednią kategorią… Z jednej strony chcą żeby zachować zagrożone gatunki, a z drugiej takie kłody pod nogami.

  2. Co za bzdury z tym terminem siewu
    W zeszłym roku gryka siana była u nas 3 czerwiec tak wymagała pogoda wydajność 2.2 t
    W tym roku wygląda to podobnie z pogoda musi być ciepło i wilgotno i gryka jest 4dni na wierzchu i zarzuca chwasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI