Siatki, folie i sznurki rolnicze: tanio nie będzie

Do rozpoczęcia sezonu zielonkowego pozostało jeszcze trochę czasu, ale już dziś wiadomo, że również w przypadku podstawowych komponentów potrzebnych do produkcji siana i zielonek ceny pójdą w górę.

Na podstawie wywiadu telefonicznego, który przeprowadziliśmy ze sprzedawcami i dystrybutorami mającymi w swojej ofercie artykuły typu siatki, sznurki czy też folie do bel, wiadomo, że ceny pójdą mocno w górę.

Jak tłumaczą sprzedawcy, powodem wzrostu cen są przede wszystkim rosnące ceny komponentów potrzebnych do produkcji, energii oraz oczywiście inflacja. Producenci są więc zmuszeni do podnoszenia cen, aby móc zachować rentowność swojej produkcji.

Problemów z dostępnością wspomnianych wyżej artykułów raczej nie powinno być, jednakże ceny z pewnością niemile zaskoczą rolników. Z rozmów wynika, że podwyżki cen znajdą się w przedziale 20-40 proc.

Dla przykładu rolka siatki u jednego z dystrybutorów, który już dokonał zakupów na nowy sezon, będzie droższa o 150 zł, co jak sam mówi, jest ceną wyższą o ponad 30 proc. w stosunku do takiej samej rolki w roku ubiegłym.

Jednakże sporo sprzedawców nie dokonało jeszcze zakupów i siatki, folie oraz sznurki pojawią się u nich dopiero pod koniec lutego lub na początku marca. Jak jednak przyznają, nie ma się co łudzić, że wzrost będzie symboliczny i ceny wyższe nawet o 40 proc. są bardzo realne.

Niestety takie zwyżki cen to po nawozach kolejny cios w opłacalność produkcji rolnej, który przeniesie się na wyższe ceny żywności, którym raczej nie pomoże obniżka podatku VAT do zera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności