fbpx
Strona głównaPolecamySGH: Pogłębia się dekoniunktura w polskim rolnictwie. Nastroje dotyczące perspektyw bardzo złe

SGH: Pogłębia się dekoniunktura w polskim rolnictwie. Nastroje dotyczące perspektyw bardzo złe

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wynika, że koniunktura w polskim rolnictwie w II kwartale br. nadal spadała.

– Po raz trzeci z rzędu wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się; tym razem ledwie o 0,5 pkt, zwykle jednak w drugim kwartale roku – pomijając epizody kryzysowe jak w 2008 r. (światowy kryzys finansowy i gospodarczy), czy w 2020 r. (kryzys COVID-19) – obserwujemy sezonowe ożywienie w rolnictwie, które wyraża się
wzrostem wartości wskaźnika koniunktury – informuje IRG SGH.

Zdaniem Instytucji spadek koniunktury jest wynikiem czynników kryzysowych, które działają na sektor rolny. Wartość wskaźnika, z którą mamy do czynienia w tej chwili (-23,7 pkt.) jest najniższa od 13 lat, od I kwartału 2009 roku.

– Poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r. Niemal 90 proc. gospodarstw rolnych ocenia swoje perspektywy ekonomiczne negatywnie. Na nastroje wpływa przede wszystkim wzrost kosztów produkcji rolnej, utrzymania gospodarstwa i trudności ze zbytem niektórych produktów rolnych po zadowalającej cenie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej, formułowane przez uczestników badania, są najgorsze od lat 90 – czytamy w raporcie.

Wskaźnik koniunktury w rolnictwie, II kwartał 2022, źródło: IRG SGH
Wskaźnik koniunktury w rolnictwie, II kwartał 2022, źródło: IRG SGH

Powody to nie tylko wzrost środków do produkcji, co z kolei wpłynęło na zmniejszenie zakupów obrotowych środków produkcji tj. pasze, śor czy nawozy, ale także wzrost stóp procentowych, który zniechęca do inwestycji.

– Obecne wartości wszystkich podstawowych wskaźników jakościowych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem w polskim rolnictwie o skali zbliżonej do kryzysu z lat 2008/2009. Choć rolnicy spodziewają się wzrostu dochodów w kolejnym kwartale, ich oceny rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości są ponure – informuje IRG SGH

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.