fbpx

Sezon zielonkowy

Prasy zwijające są niezbędnym elementem parku maszynowego w każdym gospodarstwie o produkcji zwierzęcej lub roślinnej. Dzięki modnej ostatnio tematyce pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, zastosowanie tego typu maszyn poszerza się o możliwości zbioru biomasy.

W ofercie firmy Metal-Fach można znaleźć prasy zwijające walcowe oraz pasowo-walcowe. Te pierwsze są przydatne w produkcji zwierzęcej, zarówno do wytwarzania kiszonki, jak i do zbioru materiałów suchych. Wszechstronność, bogate wyposażenie, prosta budowa oraz niewygórowana cena maszyn serii Z562 zapewniła firmie wysoką sprzedaż pras zwijającychi w 2011 roku. Firma wprowadziła też do oferty limitowaną edycję pras piłkarskich.
W prasach Z562 firma z Sokółki – jako pierwsza w kraju – zastosowała walcowe komory zwijania zapewniajace niezawodność oraz wysoki stopień sprasowania. Wykorzystanie podbieracza o szerokości 180 cm zwiększa również wydajność zbioru materiału, a dodatkowe zamontowanie obwiązywacza siatką podnosi wydajność zbioru do 30%. Prasa, również jako pierwsza w kraju została wyposażona w aplikator do zakiszania pasz w trakcie zbioru.
Prasy stałokomorowe
Zależnie od potrzeb odbiorcy do wyboru są trzy wersje modelu Z562. Oprócz wersji z podajnikiem widłowym, dostępne są maszyny z rotorem oraz z rotorowym zespołem rozdrabniającym, gdzie 13 noży tnących rozdrabnia materiał na teoretyczną długość 85 mm. Jest to szczególnie ważne przy zbiorze materiału na sianokiszonkę, gwarantując lepsze zagęszczenie beli, a w efekcie także mniejsze zużycie folii do owijania oraz wyższą wydajność zbioru. Pocięta pasza jest także lepiej trawiona przez zwierzęta, a w przypadku stosowania wozu paszowego, rozdrobnienie beli przebiega szybciej i wymaga mniejszego nakładu energii.
Opcjonalnie montowany jest aplikator konserwantów. Dozowany za jego pomocą środek jest równomiernie rozprowadzany wewnątrz beli.
Prasa Z562, oprócz systemu owijania sznurkiem, może być wyposażona w obwiązywacz siatką. Dzięki niemu zyskuje się nie tylko wyższą wydajność pracy. Krótszy czas owijania przekłada się bowiem także na niższe zużycie paliwa. Ponadto bela owinięta siatką ma równiejsze krawędzie, co ułatwia późniejsze owijanie folią.
Codzienną obsługę prasy Z562 znacznie ułatwia opcjonalny układ centralnego smarowania. Dawka oleju regulowana jes w zależności od zastosowanego oleju i panujących warunków zbioru.
Prasy zmiennokomorowe
Oprócz stałokomorowej prasy Z562, Metal-Fach ma w ofercie także zmiennokomorową maszynę o oznaczeniu Z589. Bele wytwarzane w pasowo-walcowej komorze zwijania mogą mieć średnicę od 0,5 do 1,6 m, co pozwala na dostosowanie idealnego wymiaru do zbioru materiałów suchych oraz do sianokiszonki. Uzyskanie bel o większej średnicy pozwala bowiem na bardziej wydajny i ekonomiczny zbiór oraz transport słomy, a mniejsze bele sianokiszonki są bardziej podzielne, lżejsze i łatwiejsze do owinięcia na dowolnej owijarce. Oprócz modelu Z589/3 z podajnikiem widłowym, odbiorcy znajdą wersję Z589/2 z rotorem oraz 13-nożowym zespołem tnącym, który zapewnia teoretyczną długość cięcia na poziomie 77 mm. Prasy dają możliwość formowania bel z miękkim rdzeniem. Przydaje się to podczas zbioru suchego materiału, jak siano lub słoma, wymagającego wentylacji. Podczas pracy istnieje bowiem możliwość płynnej regulacji stopnia zgniotu. Formowanie beli kończy się owinięciem siatką bądź podwójnym wiązaniem sznurkiem.
Szeroki, 2-metrowy podbieracz pozwala na dokładny zbiór materiału nawet z szerokich pokosów. Prasa standardowo wyposażona jest w wał szerokokątny ułatwiający manewrowanie na uwrociach, a dzięki szerokiemu ogumieniu o rozmiarze 400/60-15.5, nie ma problemu z wjazdem prasą na podmokłą łąkę.
W ofercie Metal-Fach można też znaleźć pozostałe maszyny z linii do przygotowywania pasz, jak owijarki, specjalistyczne przyczepy do przewodu bel, osprzęt do ładowaczy czy wozy paszowe.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.