fbpx
Strona głównaTechnikaEksploatacja i serwisSezon zielonkowy obfituje w rosnące ceny środków do produkcji pasz. Ile zapłacimy...

Sezon zielonkowy obfituje w rosnące ceny środków do produkcji pasz. Ile zapłacimy za folie i siatki?

Trwający właśnie sezon zielonkowy obfituje w rosnące ceny wszystkich składowych potrzebnych do sporządzenia pasz, poczynając od paliwa, poprzez wysokie ceny części zamiennych a na materiałach do owijania bel kończąc. 

Kiedy na początku roku rozmawialiśmy z dystrybutorami sprzedającymi folie, siatki i sznurki do owijania balotów, mówili oni, że wzrost cen w porównaniu do ubiegłego sezonu może sięgnąć 20-40 proc.

Podczas naszego styczniowego rozeznania na rynku nie było jeszcze tematu wojny w Ukrainie, która wybuchła pod koniec lutego i która sporo namieszała na całym rynku, nie tylko oczywiście rolniczym.

Na szczęście podwyżki cen materiałów typu siatki, folie czy sznurki znalazły się na poziomie bliższym dolnym widełkom, czyli w wysokości 20-25 proc. I tak dla przykładu siatka do owijania, którą w ubiegłym roku można było kupić za 350 zł, dziś kosztuje 440-450 zł, czyli wzrost sięga nieco ponad 25 proc.

W przypadku sznurków, to np. dość popularne sznurki Chemitex, które w poprzednim sezonie kosztowały 40 zł za kłębek, obecnie kosztują nieco ponad 50 zł, czyli wzrosły o nieco ponad 20 proc.

Podobnie sytuacja wygląda z foliami do owijania bel sianokiszonki. W ubiegłym sezonie trzeba było zapłacić 270-280 zł za folię o szerokości 500 mm, a dziś jej cena to ok 340 – 350 zł a więc wzrost wyniósł ok. 25 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.