fbpx

Sezon za pasem – ruszyły szkolenia

O szkoleniach

16 lutego 2006 roku, w siedzibie Agrofiry Witkowo w woj. Zachodniopomorskim, odbyło się spotkanie organizowane przez firmę AGROCOM GmbH & Co oraz Agrotechnology, na temat Zastosowanie rolnictwa precyzyjnego i nawigacji satelitarnej w polskiej praktyce rolniczej”

Omówiono stosowanie elektronicznej kartoteki pól z użyciem programu AGRO – NET Mobil Edition++. Dzięki właściwościom wyspecjalizowanego programu możliwa staje się ewidencja gruntów uprawnych, prowadzenie ewidencji użycia środków ochrony roślin, nawozów. Dzięki współpracy programu z pokładowymi systemami GPS, możliwe staje się prowadzenie ewidencji roboczej maszyn rolniczych, czasu ich pracy, wydajności itp.
Kolejnym elementem spotkania była prezentacja pobierania głębokich próbek gruntu za pomocą urządzenia firmy Fritzmaier, oraz ich analiza w laboratorium walizkowym.
O wykorzystaniu urządzenia Crop-Meter do wydajnych oprysków ochronnych i nawozowych mówił specjalista z wrocławskiej Akademii Rolniczej, mgr inż. Grzegorz Wilczokna temat systemów do precyzyjnej jazdy międzyrzędowej i zdalnego prowadzenia maszyn rolniczych DUO-DRIVE i OUTBACK-S, mówił Jerzy Koronczak z firmy Agrocom Polska.


W dniu 17 lutego w Miejscowości Mierzęcin k. Dobiegniewa (woj. Wielkopolskie) odbyło się spotkanie z klientami DLG Polska. Celem spotkania było szkolenie informacyjne na temat produktów DLG Polska oraz zaproszonych firm.

Paweł Wrzesiński oraz Włodzimierz Domrzał z DLG przedstawili działalność środków ochrony roślin stanowiące ofertę firmy. W. Domrzał zwrócił szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniej ilości mikro i makroelementów, która musi być poprzedzona analizą chemiczną gleby. Podczas prezentacji omówiono działanie i dawkowanie herbicydów zbożowych (Agroxone 500 SL), regulatorów wzrostu (z serii Inter, – nowością z tej serii jest Inter Etefon 480 SL), fungicydów zbożowych (Atak 450 EC – środek również stosowany w uprawie rzepaku), a także tych stosowanych w uprawie warzyw (Planet 72 WP). Omówiono także ofertę skierowaną do hodowców buraka cukrowego prezentując środki Beet Compact 160 EC, Beet Extra, Gold Post 191 EC, Stalper, UPL Metamitron 70 oraz rzepaku – Madrigol.
Kolejną firmą prezentującą swoje produkty była firma Kemira GrowHow, reprezentowana przez Waldemara Krzesiwczyka. Kemira to znany producent nawozów. Również w tym przypadku stwierdzono, że przez tylko odpowiednie dawkowanie nawozów poprzedzone badaniem zasobności gleby da oczekiwane efekty. Podczas prezentacji omówiono przede wszystkim szeroki wachlarz nawozów z serii Folicare i Kelcare.
Kolejna część prezentacji, traktowała na temat kwalifikowanych materiałów siewnych. Ze strony Dlg Polska tą część omówiła Joanna Janczenko. Oferty przedstawiła także firma Limagrain Polska oraz Springer Rustica.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja firmy Shell Polska, świetnie poprowadzona przez dr Andrzeja Tippe – przedstawiciela technicznego Shell Polska. Mottem prezentacji było przedstawienie oferty Shell Polska pod kątem zastosowania materiałów smarnych w rolnictwie. Prezentacja objęła produkty takie jak smary, oleje i płyny hydrauliczne.


23 lutego 2006 roku w Nowych Bielicach pod Koszalinem, czeska firma Agra Group, producent systemu nawożenia dolistnego we współpracy z przedsiębiorstwem ROLIMPEX-Nasiona z Białogardu przeprowadziła spotkanie połączone ze szkoleniem zainteresowanych rolników.

Idea nawożenia dolistnego w czeskim wydaniu różni się znacznie od alternatywnych produktów dostępnych na rynku. Stosowanie linii CAMPOFORT, oparte jest o założenie punktów krytycznych, określonych przez naukowców z Czech. W czym rzecz?

Punkt pierwszy – nawożenie dolistne na jesień na słabe zasiewy, – rzepak i pszenicę. Cel – poprawa kondycji powschodowej (celowość zainwestowania środków na nawożenie dolistne w celu zachowania uprawy ozimej. Możliwa strata – koszt zasiewu jesiennego plus koszty agrotechniczne).
Punkt drugi Regeneracja roślin na wiosnę (Stosowanie zarządzanie azotem poprzez aktywizację absorbcji nawozu dostępnego w glebie).
Punkt trzeci Okres intensywnego wzrostu (powstawanie podstaw organów generatywnych. W trakcie intensywnego wzrostu spada ilość substancji odżywczych. Zapobieganie niedoborów substancji odżywczych, poprzez stymulację pobierania nawozów)
Punkt czwarty Koniec wegetacji – istotny dla jakości ziarna. W tym czasie zastosowanie nawożenia dolistnego, ma duże znaczenie dla kwalifikacji jakościowej ziarna.

Określenie takich ram stanowi podwalinę pod systemowe nawożenie dolistne. Tylko wtedy będzie ono efektywne i ekonomicznie uzasadnione. Systematyka prowadzenia badań mikrobiologicznych, tak gleby jak również roślin, zapewnia poprawność stosowania zabiegów. Tak we właściwym czasie, jak również we właściwym składzie mikro, i makroelementarnym.

Współpraca Rolimpexu z Białogardu z Agra Group, jest częścią oferty kierowanej do rolników współpracujących z tą placówką. Spotkania rolników z producentami produktów, mają nie tylko funkcję handlową, ale również zapoznawczą i edukacyjną.”

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.