Setny produkt na Liście Produktów Tradycyjnych

„Woleńskie kartoflaki” – owalne kluski na bazie ziemniaków, nadziewane soczewicą, kaszą lub grochem oraz polane tłuszczem ze skwarkami – zgłoszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Borkach, zostały zarejestrowane jako setny produkt z województwa lubelskiego na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jako pierwszy z województwa lubelskiego na Liście Produktów Tradycyjnych pojawił się „olej świąteczny roztoczański” zgłoszony w 2005 r. przez Tomasza Kostrubca z Ruszowa na Zamojszczyźnie. Obecnie zajmujemy czwarte miejsce w Polsce pod względem ilości wyrobów zarejestrowanych u Ministra Rolnictwa. Wiele z tych produktów, dzięki umiejętnej promocji, zyskało uznanie konsumentów z całego kraju, a nawet z zagranicy, co dało szansę na rozwój małym firmom rodzinnym oraz przedsiębiorstwom na obszarach wiejskich regionu.

Szarytka w marynacie, warzonka kryształówka, miodownik, całuski pszczelowolskie i zupa chłopska to kilka w wielu produktów uhonorowanych certyfikatami, laurami promocyjnymi i dyplomami. Dziesięć procent produktów zarejestrowanych w ministerstwie pochodzi właśnie z Lubelszczyzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności