fbpx

Sektor roślin ozdobnych wymaga natychmiastowego wsparcia

W bardzo trudnej sytuacji znajduje się obecnie europejski sektor roślin ozdobnych. Według wstępnych danych, popyt spadł nawet o 80% i sektor (kwiaty cięte, rośliny ozdobne, drzewa, cebulki i szkółki) od połowy marca doznał historycznego załamania popytu i konsumpcji w większości państw członkowskich UE i za granicą.

Epidemia koronawirusa i związane z nią restrykcje odpowiadają za powszechne zamykanie sklepów, zanikanie kanałów sprzedaży i niektóre poważne straty dla sektora ozdobnego. W tym kontekście Copa i Cogeca wysłały list do Komisji Europejskiej z prośbą o wspólnotowy program pomocy, w celu pilnego zaspokojenia szczególnych potrzeb tego sektora produkcji rolniczej.

Baner Syngenta

– Kryzys uderzył niestety w najgorszej porze roku, ponieważ wiosna to okres, w którym większość obrotów generowana jest w tym sektorze. Powoduje to teraz nieuchronne zniszczenie produkcji i zapasów na ogromną skalę w całej UE. Efekt domina, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku tygodni w całym łańcuchu dostaw, doprowadza cały sektor na skraj całkowitego załamania w całej UE i poza nią. Ma to poważne konsekwencje w postaci bankructwa przedsiębiorstw i związanego z nimi zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Sektor kwiatów i roślin ozdobnych jest tradycyjnie sektorem wolnego rynku, który zawsze działał na najbardziej konkurencyjnych warunkach i zatrudnia około 760 000 osób w UE. Obecny kryzys wpływa nie tylko na produkcję i sprzedaż kwiatów jako roślin ozdobnych, ale także na szkółki, w których produkuje się wiele roślin wykorzystywanych do uprawy drzew, owoców i warzyw oraz innych upraw. Produkcja ta ma zatem podstawowe znaczenie dla łańcucha dostaw, miejsc pracy na wsi i naszego bezpieczeństwa żywnościowego.
Dlatego Copa i Cogeca apelują o uruchomienie nadzwyczajnych środków zarządzania kryzysowego, takich jak te przewidziane już w rozporządzeniu 1308/2013 Komisji Europejskiej, z których sektor nigdy wcześniej nie skorzystał.

Według Copa i Cogeca, krótkoterminowe i pilne nadzwyczajne środki dotyczące produkcji powinny obejmować między innymi wsparcie mające na celu zrekompensowanie strat w celu zapewnienia płynności i kontynuacji działalności rolniczej, dotacje, które mogą zrekompensować co najmniej 80% kosztów likwidacji i produkcji produktu, który nie jest sprzedawany oraz utrzymanie funkcjonowania jednolitego rynku.

W perspektywie średnio- i długoterminowej europejscy rolnicy i organizacje spółdzielcze apelują o dodatkowe środki, które powinny obejmować fundusz promocyjny specjalnie na potrzeby sektora kwiatów i roślin ozdobnych. Konieczna jest też ulepszona i bardziej regularna wymiana informacji z DG AGRI (Komisja Rolnictwa UE), a także publikacja danych dotyczących kwiatów i sektora ozdobnego (np. produkcja, konsumpcja, handel, jak ma to miejsce w przypadku innych sektorów rolnictwa).

– Zagrożona jest żywotność i przetrwanie całego sektora kwiatów i roślin ozdobnych w UE, w tym roślin do produkcji rolnej, inwestycji oraz wszystkich powiązanych miejsc pracy i przedsiębiorstw – podsumowuje Pekka Pesonen.

Źródło: Copa–Cogeca

Opracował: Samuel Skrzysz

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.