Sejm zajmie się projektem ustawy o ochronie rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi

fot. S. Skrzysz

17 września w Sejmie RP odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy  o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Jak podkreśla resort rolnictwa  nowa ustawa będzie służyć zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych i wdrażać w tym zakresie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

– Jesteśmy jednym z pierwszych krajów wdrażających takie rozwiązania. Projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony wynikający z dyrektywy UE – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Zgodnie z nowymi przepisami  nie będzie możliwa zapłata za dostarczone, łatwo psujące się produkty, w terminie ponad 30 dni, a pozostałe w terminie powyżej 60 dni. W spisie niedozwolonych praktyk znalazło się również nieuzasadnione obniżenie zapłaty np. w wyniku wprowadzonej już po dostawie towarów promocji.

Jak podaje MR i RW nieuczciwym działaniem, które znajduje się w katalogu niedozwolonych praktyk jest także anulowanie zamówienia na łatwo psujące się produkty, w czasie krótszym niż 30 dni od planowanej dostawy. Niedozwolona będzie także odmowa potwierdzenia na piśmie uzgodnionych warunków dostawy.

Jednym ze skutecznych narzędzi w walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi   są sankcje, których maksymalna wysokość wynosi 3 procent całkowitego obrotu nieuczciwej firmy.

W projekcie ustawy wpisane zostały także zapisy umożliwiające Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzenie postępowania nie tylko w przypadku wystąpienia praktyk zakazanych, wskazanych w dyrektywie, ale również w przypadkach, gdy wykorzystywanie przez nabywcę lub dostawcę przewagi kontraktowej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności