fbpx
Strona głównaWiadomościSawicki: Ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed...

Sawicki: Ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed 20 lat

Wczoraj gościem radiowej Trójki był Marek Sawicki, były minister rolnictwa, a obecnie poseł na Sejm RP z ramienia PSL-u. W wywiadzie zwrócił on uwagę na rosnące koszty produkcji rolniczej, w tym energii elektrycznej, nawozów, paliw i środków ochrony roślin podkreślając jednocześnie, że ceny płodów rolnych od 20 lat pozostają na niezmienionym poziomie.

– Rolnikowi zawsze wiatr w oczy. Albo za mokro, albo za sucho albo inne jakieś kataklizmy przychodzą, ale trzeba się po prostu zwyczajnie nauczyć z tym żyć i myślę, że większość rolników sobie z tym dobrze radzi. Po bardzo upalnym i suchym lipcu mamy w miarę normalny sierpień, gdzie na prace pożniwne czy koniec żniw rzeczywiście tego deszczu było potrzeba. Może w niektórych miejscach jest go za dużo, ale są takie miejsca, gdzie tego deszczu jest za mało. W mojej ocenie jest to w miarę normalna pogoda […] – rozpoczął Sawicki zapytany przez Bartłomieja Graczaka o przebieg pogody na początku sierpnia.

Były minister odniósł się także do organizowanych przez Agrounię protestów.

– To wychodzenie na drogi i te blokady są spowodowane strachem o możliwość kontynuowania produkcji rolniczej, a nie jakimś działaniem politycznym – mówił Sawicki.

Według Sawickiego jednym z problemów polskiego rolnictwa jest brak organizowania grup producenckich. Podał w tym miejscu przykład Holandii, gdzie 90 proc. produktów rolnych sprzedawanych jest przez spółdzielnie rolnicze, których głównym celem nie jest zysk, lecz dobro zrzeszonych w nich rolników.

Polityk odniósł się też do propozycji zawartych w Polskim Ładzie, m.in. zwiększenia limitu nieopodatkowanych dochodów i rozszerzenia rynku zbytu na cały kraj.

– I to jest prosty sposób, aby z gospodarstw rodzinnych tworzyć konglomeraty produkcyjno-handlowe. I w tym się nie utrzyma rodzina w kilkunastu- czy kilkudziesięciohektarowym gospodarstwie. To jest dobry pomysł dla gospodarstw 300-500-hektarowych, które zatrudnią ludzi i cały ten element przetworzenia, przygotowania i sprzedaży […]. – mówił Sawicki, podkreślając po raz kolejny konieczność tworzenia spółdzielczości.

1 KOMENTARZ

  1. A jak ma się cena zbytu zboża do ceny skupu? Też jest na takim samym poziomie od 20 lat? Czy może tylko cyfra została, a waluta zmieniła się na €? Kto jak kto, ale Sawicki, to powinien to wiedzieć…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.