Samorząd rolniczy: obowiązkiem odbioru odpadów rolniczych obciążyć producentów

fot. S. Skrzysz

Według rolników z łódzkiego  potrzebny jest  ogólnokrajowy program zarządzania odpadami rolniczymi. Dotychczasowe rozwiązanie nie skutkuje w każdej gminie tak samo.

Dlatego zdaniem członków Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli należy wprowadzić system rozwiązań prawnych, które narzucą na producentów nawozów czy też innych materiałów niezbędnych w produkcji rolniczej obowiązek selektywnego zbierania, transportu i przetwarzania pozostałych po nich opakowań czy też innych opadów.

– Tylko wtedy producentów można nakłonić do takiego projektowania produktów i opakowań by zapobiec nadmiernej masie odpadów i zwiększać ich przydatność do recyklingu. Dziś folie po sianokiszonkach, siatki, sznurki do owijania balotów czy agrowłóknina w dużych ilościach pozostają w gospodarstwie lub co gorsze, niektórzy rolnicy szukają innej formy pozbycia się  tych odpadów – mówi Anna Kamila Kaczmarek  z IRWŁ.

Teoretycznie dobry pomysł, jednak w przypadku jego wdrożenia prawie na pewno zadziałą zasada stosowana od lat. Kosztami odbioru, przetworzenia czy utylizacji zostaną obciążeni konsumenci…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności