Samorząd rolniczy domaga się pomocy dla producentów ziemniaków jadalnych

Dolnośląska  Izba Rolnicza za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wsparcie finansowe  producentów ziemniaków  jadalnych, którzy zostali poszkodowani podczas kryzysu wywołanego przez COVID-19.

– W związku z wprowadzeniem obostrzeń związanych z epidemią spadło na nie znacznie zapotrzebowanie. Wielu  rolników produkujących ten asortyment produkcji rolnej sprzedawało je głownie do stołówek, restauracji, barów mlecznych  i domów weselnych. Rząd w okresie rozprzestrzeniania się  koronawirusa  wprowadził obostrzenia, które spowodowały całkowity lub znaczny brak popytu na ziemniaki jadalne, nawet o 80%. Pozostawione zapasy nie pozwolą rolnikom na ich  dystrybucję w najbliższym okresie czasu – zostaną one zmarnowane a utylizacja pochłonie dodatkowe koszty – uzasadnia Ryszard  Borys, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Ponadto jak zaznacza DIR w okresie zbioru były bardzo trudne warunki atmosferyczne, nadmiar opadów powodował, iż nie było możliwe dokonanie zbioru własnym sprzętem, a za wynajęty rolnicy musieli ponosić dodatkowe koszty. Były przypadki, że cześć upraw pozostała nie zebrana w ogóle, ponieważ było mokro a występujące przymrozki zmroziły je do tego stopnia, że nie nadawały się konsumpcji.

-Instrument ,,Pomoc dla rolników dotkniętych kryzysem COVID- 19’’ w ramach działania ,,Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników’’ objęty Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 zakończył się 7 października 2020 roku.  Rolnicy  wówczas nie byli w stanie przewidzieć dalszych skutków sprzedaży swoich towarów a szczególnie obostrzeń  związanych z pandemia COVID-19 – dodaje Borys.

Dlatego zdaniem  DIR należy ponownie rozważyć wnioski rolników o udzielenie im pomocy, ponieważ pozostawienie takiego stanu rzeczy jak obecnie spowoduje  bardzo mocne zachwianie produkcji rolnej u rolników zajmujących się uprawą ziemniaków jadalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności