fbpx
Strona głównaCenyRynek owoców i warzywSamorząd rolniczy domaga się pomocy dla producentów ziemniaków jadalnych

Samorząd rolniczy domaga się pomocy dla producentów ziemniaków jadalnych

Dolnośląska  Izba Rolnicza za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wsparcie finansowe  producentów ziemniaków  jadalnych, którzy zostali poszkodowani podczas kryzysu wywołanego przez COVID-19.

– W związku z wprowadzeniem obostrzeń związanych z epidemią spadło na nie znacznie zapotrzebowanie. Wielu  rolników produkujących ten asortyment produkcji rolnej sprzedawało je głownie do stołówek, restauracji, barów mlecznych  i domów weselnych. Rząd w okresie rozprzestrzeniania się  koronawirusa  wprowadził obostrzenia, które spowodowały całkowity lub znaczny brak popytu na ziemniaki jadalne, nawet o 80%. Pozostawione zapasy nie pozwolą rolnikom na ich  dystrybucję w najbliższym okresie czasu – zostaną one zmarnowane a utylizacja pochłonie dodatkowe koszty – uzasadnia Ryszard  Borys, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Ponadto jak zaznacza DIR w okresie zbioru były bardzo trudne warunki atmosferyczne, nadmiar opadów powodował, iż nie było możliwe dokonanie zbioru własnym sprzętem, a za wynajęty rolnicy musieli ponosić dodatkowe koszty. Były przypadki, że cześć upraw pozostała nie zebrana w ogóle, ponieważ było mokro a występujące przymrozki zmroziły je do tego stopnia, że nie nadawały się konsumpcji.

-Instrument ,,Pomoc dla rolników dotkniętych kryzysem COVID- 19’’ w ramach działania ,,Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników’’ objęty Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 zakończył się 7 października 2020 roku.  Rolnicy  wówczas nie byli w stanie przewidzieć dalszych skutków sprzedaży swoich towarów a szczególnie obostrzeń  związanych z pandemia COVID-19 – dodaje Borys.

Dlatego zdaniem  DIR należy ponownie rozważyć wnioski rolników o udzielenie im pomocy, ponieważ pozostawienie takiego stanu rzeczy jak obecnie spowoduje  bardzo mocne zachwianie produkcji rolnej u rolników zajmujących się uprawą ziemniaków jadalnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.