Samorząd rolniczy domaga się dopłat do nawozów. Co na to rząd i minister Kowalczyk?

fot. KW

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego opierając się na wnioskach rolników zgłaszanych do biura IRWŁ,  zwróciła się do wiceprezesa rady ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o uwzględnienie w tarczy antykryzysowej dopłat do nawozów mineralnych.

Według Izby należy, tak jak w przypadku paliwa rolniczego, wprowadzić rekompensatę w wysokości co najmniej 1000 zł do 1 ha.

–  Ceny nawozów w ostatnim czasie wzrosła o 200-300 proc. Z naszych wyliczeń wynika, że nakłady na uprawę 1 ha pszenicy z tytułu nawożenia nawozami mineralnymi w 2021 r. wynosiły ok. 1000 zł/ha a według aktualnych cen nawozów mineralnych nakład ten wyniesie co najmniej 2000 zł/ha. Z kolei nakład z tytułu nawożenia pod uprawę 1 ha kukurydzy w 2021r. kształtował się na poziomie ok. 1400 zł/ha, obecnie będzie to koszt przekraczający kwotę 3000 zł/ha. Podobna sytuacja występuje w uprawie rzepaku i innych upraw, gdzie nakłady z tytułu nawożenia wynosiły 1500 zł/ha obecnie nakład ten przekroczy 2600 zł/ha. Biorąc pod uwagę powyższe dane celowym jest wniosek o rekompensatę poniesionych kosztów w wysokości co najmniej 1000 zł/ha użytków rolnych – informuje Bronisław Węglęwski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Wcześniej podobny pomysł zaprezentowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. A co na to rząd i minister Kowalczyk? Wg założeń „tarczy antyinflacyjnej 2.0” VAT na nawozy miałby zostać zniesiony na pół roku. Mówi się także wprost o dopłatach do nawozów.

– Rozważane są różne warianty, m.in. wprost dopłaty do zakupu nawozów. Rozważany jest także wariant zawieszenia opłat za emisję CO2 dla zakładów azotowych. Więc te mechanizmy są w trakcie dyskusji z Komisją Europejską – mówił wczoraj minister rolnictwa.

9 KOMENTARZE

    • Jak ci tak żal dupę ściska to wróć na tę wieś boś pewnie wyp…dół do miasta żeby nie przy…zalać świątek piątek i niedzielę tacy najbardziej żałują
    • A wiesz tyle co dziś na budowie mają za jeden rok to ja na 30ha na czysto nie mam z 2 lat a ty pewnie tak jak na wsi nie chciałeś robić tak i na budowie nie chcesz i dali ci łopatę i najniższe wynagrodzenie bo aby na tyle zasługujesz
    • Dla mnie i większości co potrafią liczyć i podchodzą do tego że i bez nawozu coś urośnie dla nich. to nawóz może być i po 10 000 bo tak jak po 3000 się kupi nic nie zostanie gdy po żniwach zboże będzie poniżej 1000 to zastanów się po ile będzie chleb jak większość nie posieję nawozu a niejeden to przeugoruje i żadnego zboża nie zbiorą żeby nawóz był tańszy to także powinno i Tobie zależeć
    • Tak myśli tylko typowy mieszczuch. Tylko że to my rolnicy was żywimy A jak tak dalej pójdzie to przez pośredników którzy sprzedają ci tą żywności nie będzie cię stać na jej kupno. A my jakoś się wyżywimy.
  1. Państwo powinno wziąść się za pseldorolnikow, bo udają wielkich gospodarzy, a ziemię oddadzą w dzierżawę i jeszcze żądają aby zapłacić im za dzierżawę, opłacić podatek i co rok podwyżka dzierżawy, no dopłata i akcyza za paliwo dla niego bo pseldorolnik jeździ samochodem napędzanym olejem nspedowym, czas z tym skończyć i będą pieniądze na dopłaty dla prawdziwych rolnikow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności