fbpx

Samorząd rolniczy chce, aby leśnictwo i łowiectwo były podporządkowane MRiRW

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z zapytaniem dotyczącym przedstawienia argumentów i przesłanek jakimi kierował się w dniu 8 stycznia br. w związku z zawetowaniem ustawy o działach administracji rządowej.

– Wiadomym jest, że wątpliwości prezydenta dotyczą m.in. tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie środowiska. Natomiast my jako samorząd rolniczy stoimy na stanowisku, iż przejęcie kompetencji leśnictwa i łowiectwa przez Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa byłoby słuszne i zasadne. Dałoby realny i korzystny wpływ na gospodarkę łowiecką, poprawę relacji myśliwych z rolnikami oraz skuteczniejszą walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

Samasz loteria - baner

– Pragniemy zwrócić uwagę, że już w latach 1920 – 1932 wszystkie zarządy okręgowe lasów państwowych nadzorowane były przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a w latach 1985 – 1990 funkcjonowało Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, których modele sprawdzały się doskonale – dodaje Marek Siniło, wiceprezes PIR.

Jak podkreślają izbowi działacze z Podlasia prowadzenie gospodarstw rolnych jest ściśle związane z gospodarką łowiecką, czego przykładem jest chociażby wpływ zwierząt łownych na uprawy rolne i powodowanie szkód łowieckich. Zwierzyna łowna, która jest własnością skarbu państwa żywi się na prywatnych polach wielu rolników, co rodzi wiele konfliktów i problemów z wypłacaniem odszkodowań. Ponadto służby weterynaryjne, które nie mają żadnego wpływu na koła łowieckie i prowadzoną przez myśliwych gospodarkę łowiecką, toczą utrudnioną walkę z wirusem ASF.

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej wprowadzenie stosownych zmian zaproponowanych w noweli tej ustawy poprzez podporządkowanie leśnictwa oraz łowiectwa resortowi rolnictwa, zmobilizowałoby koła łowieckie do wypełniania przez nie ustawowych obowiązków, a poszkodowanym rolnikom stworzyłoby realną szansę ochronę swoich praw, ale również znaczne ograniczenie szkód łowieckich i łatwiejszą ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF i innych chorób przenoszonych przez zwierzynę łowną.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.