Samorząd rolniczy apeluje o pomoc rządową poszkodowanym przez nawałnice

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o podjęcie działań zmierzających do pomocy gospodarstwom rolnym poszkodowanym w wyniku potężnej nawałnicy jaka miała miejsce 1 5 sierpnia 2021 r. na terenie gminy Kłoczew w miejscowości Gózd i gminy Krzywdy w miejscowości Okrzeja w województwie lubelskim.

– Niekorzystne zjawiska atmosferyczne, tj. trąba powietrzna. deszcze nawalne, grad i silny wiatr doprowadziły w miejscowości Gózd i Okrzeja do uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz zniszczenia upraw rolnych. Na terenie województwa lubelskiego znajduje się wiele gospodarstw rolnych w dramatycznej sytuacji. Zniszczone są krzewy owocowe upraw jagodowych tj. maliny, borówki, zalane pola uprawne. Kukurydza leży na polach i nie zostanie już w tym roku zebrana. Zniszczone są jej kolby i liście. Sytuacja ta jest beznadziejna dla producentów rolnych, którzy nie będą mieli teraz środków do utrzymania produkcji zwierzęcej – informuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zarząd LIR ze względu na coraz częściej występujące niekorzystne zjawiska atmosferyczne ponownie zwraca się z apelem o uruchomienie dodatkowej pomocy w ramach pomocy rządowej dla gospodarstw rolnych z naszego terenu.

Według samorządu rolniczego  dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie nowego powszechnego funduszu ubezpieczeń rolnych.

– Obecnie obowiązujący system ubezpieczeń upraw rolnych to fikcja, która nie może dalej funkcjonować. Ubezpieczenia upraw rolnych są bardzo drogie i niedostępne, bo limit środków przeznaczony w ustawie budżetowej na dopłaty do składek z tytułu upraw rolnych wystarcza tylko dla nielicznych i bardzo szybko się wyczerpuje – dodaje Jędrejek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności