fbpx

Sadzarki do warzyw

Prawidłową pracę sadzarki do warzyw poznać można po tym, że rozsada zostaje posadzona w glebie prostopadle, na odpowiedniej głębokości, końce korzeni roślin są dociśnięte ziemią a sama roślina nie ulega uszkodzeniu podczas sadzenia. Na tę funkcjonalność maszyn składa się wiele czynników.

Każda sadzarka powinna być wyposażona w redlice wykonujące wyżłobienia na powierzchni pola (redlinę), w których będą umieszczone sadzonki, sekcję sadzącą (karuzelowa, chwytakowa lub taśmowa), napęd (napęd wspólny przekazywany wałkiem od kół prowadzących lub w niektórych maszynach również napęd z kół zaciskających), koła dociskające, znaczniki rzędów, siedzenia dla operatorów, stojaki i półki na skrzynki z rozsadą. W wyposażeniu dodatkowym niektórzy producenci oferują wał rurowy, który dodatkowo wyrównuje i ugniata powierzchnię gleby przed sadzeniem. Jest to niezbędne w przypadku wysadzania rozsad w kostkach torfowych (płytkie sadzenie). W ofercie mogą się też pojawić dozowniki nawozów i środków ochrony roślin oraz instalacja do podlewania.

Baner Syngenta

Tradycyjna rozsada rwana”
Do wysadzania tradycyjnej rozsady warzyw, tzw. “rwanej” (warzywa, truskawki, tytoń, kwiaty, szkółki leśne i inne rośliny o długości nieprzekraczającej 25 cm) doskonale nadają się sadzarki chwytakowe. Sadzonki posadzone są w równych odległościach i dobrze dogniecione. Przed posadzeniem sadzonki można również podlać, jeśli jest taka potrzeba, za pomocą systemu dozowania wody. Przykładem oferty rynkowej są tu maszyny Firmy Weremczuk PATRYK-2 (dwu- oraz czterorzędowe) oraz półautomatyczne sadzarki Fox i Foxdrive, oferowane przez Agrotop Kaczmarek, typu chwytakowego do rozsady rwanej lub z bryłką ziemi.
Sadzarka chwytakowa PATRYK zawieszona jest na trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ) na ciągniku. Do TUZ przymocowana jest poprzeczna belka główna, do której przymocowane są poszczególne sekcje. Belka główna wsparta jest na gumowych kołach podporowych. Do belki głównej przytwierdzony jest również stół na sadzonki. Każda sekcja składa się z ramy zamocowanej uchylnie do belki głównej, kół dogniatających o dużej średnicy, redlicy, mechanizmu chwytakowego oraz fotela operatora. Napęd mechanizmu chwytakowego przekazywany jest od koła dogniatającego poprzez przekładnie: kątową i łańcuchową. Chwytaki wyłożone są miękką nienasiąkalną wykładziną, a otwierane za pomocą sprężyny spiralnej. Osoba obsługująca maszynę pobiera sadzonki ze stołu roboczego i wkłada korzeniami do góry w chwytaki znajdujące się w górnym położeniu. Chwytaki podczas jazdy roboczej zamykają się i przenoszą sadzonkę do wyżłobionej bruzdy przez redlicę. W momencie zetknięcia się sadzonki z ziemią, następuje obciskanie sadzonki przez koła dociskające i jednocześnie otwieranie się chwytaków, uwalniające górną część sadzonki. Sadzonka jest ustawiona pionowo, dobrze obciśnięta. Sadzarką PATRYK-2 można regulować, w zależności od rodzaju rozsady: odległość w rzędzie, odległość rzędów, głębokość sadzenia. Sadzarka 4-rzędowa jest wyposażona w znaczniki rzędów.
Półautomatyczna sadzarka Foxdrive ma dwa koła napędowe. Wyposażona jest w dystrybutor 10-chwytakowy, a możliwość regulacji odstępów między sadzonkami wynosi od 23 do 80 cm. Opcjonalnie możliwe są wersje z 15 (SPECIAL) i 20 chwytakami (MASTER) oraz większe rozstawy międzyrzędzi. Wskaźnik wydajności nasadzeń przy zastosowaniu tych maszyn wynosi 2000-2500 sadzonek/godzinę w każdym rzędzie.

Cylindryczne, stożkowe i w bloczkach
Sadzonki warzyw o dowolnym kształcie: walca, stożka lub piramidy (również prasowane) można wysadzać sadzarkami karuzelowymi. To najbardziej rozpowszechnione i uniwersalne w zastosowaniu maszyny. Osoba obsługująca przenosi sadzonki ręcznie z palet do podajnika, który ma kształt obrotowego poziomego talerza z rozmieszczonymi po obwodzie kubełkami. Podczas pracy talerz obraca się i przesuwa sadzonkę w odpowiedniej kolejności w dół sadzarki, gdzie przez specjalną rynienkę sadzonka wpada do redlicy i następnie jest wypchnięta w redlinę. Cały cykl pracy: kąt obrotu talerza, otwarcie kubka i przesuw młoteczka w redlicy jest zsychronizowany.

Sadzarka Ferrari typ F-Max, oferowana przez firmę Agrarada, przeznaczona jest do wysadzania takich warzyw, jak: kapusty , kalafior, seler, koper włoski, por, pomidory. Standardowy rozstaw międzyrzędzi wynosi 50 cm, opcjonalnie można ustawić 45 cm. Dokładne umieszczenie roślin w glebie – nawet przy wilgotnej glebie – umożliwia przednia rolka gumowa i gumowe koła dociskające. Należy tylko odpowiednio ustawić głębokość wysadzeń. Sadzarka przystosowana jest do sadzenia na glebach lekkich i ciężkich oraz zakamienionych. Poszczególne sekcje wyposażone są w karuzelę z 8 pojemnikami wysadzająca powyżej 3500szt./godz. Rozsada może być produkowane w tacach stożkowych, piramidowych oraz bloczkach. Tłoczek dopychający rozsadę zabezpieczony jest przed zapychaniem i przed przewracaniem się roślin. Maszyna występuje w wersjach1-8 sekcyjnych. Opcjonalnie możliwy jest wysiew nawozów iŚOR oraz podlewanie.
Specjalnie z myślą o wysadzaniu sałaty i cykorii ten sam producent oferuje sadzarki Ferrari F, dla rozsady o rozmiarach od 3 do 5 cm i maksymalnej wysokości liści 10 cm. Minimalny rozstaw międzyrzędzi wynosi 28 cm, 1 sekcja wysadza około 2 000 szt./godz., a maksymalna głębokość sadzenia to 8 cm. Przy zastosowaniu tylnych kół z regulacją wysokości istnieje możliwość sadzenia na zagonach.

Sadzarki karuzelowe standardowo przenoszą sadzonki o ściance nie przekraczającej 25 mm lub 45 mm, niezależnie od kształtu bryłki ziemi. Jako dodatkowe wyposażenie sadzarek można zamówić wymienne redlice o różnych szerokościach, zestaw wymiennych kubełków różnej wielkości oraz lej prowadzący i wypychacz do sadzonek z multiplatów. Pozwala to wysadzać właściwie wszystkie rodzaje sadzonek.

Oferta rynkowa obejmuje nie tylko sadzarki ciągnikowe przyczepiane i zawieszane. Dostępne są też maszyny samojezdne oraz wysadzające rozsady warzyw na folii, parami rzędów, na zagonach, czy też opcjonalne wyposażenie sadzarek w dozowniki nawozów, ŚOR i wody.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.