Rzepak zaplonuje wysoko

Zbiory rzepaku w UE mogą być wyższe niż oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu, wynika z analizy rynku europejskiego. Znacznie wyższa niż przed rokiem będzie produkcja na Ukrainie.

Eksperci Oil World w swojej prognozie z 5 lipca br. przewidują tegoroczne zbiory rzepaku w UE na poziomie ok. 20,1–20,7 mln t. Kilka tygodni temu te prognozy wynosiły 19,7 mln t. Wzrost produkcji rzepaku w UE, to według analityków konsekwencja zarówno większego areału upraw, jak i poprawy plonowania.
Światowe ceny olejów i oleistych
Produkcja rzepaku w Niemczech w br. może wynieść 5,7–5,8 mln t (4,8 mln t w ub.r.). Mogą to być największe zbiory od 4 lat.
  • We Francji produkcja rzepaku w br. może wynieść ok. 5 mln t (5,5 mln t przed rokiem). Spadek spowodowany jest mniejszą powierzchnią zasiewów przy niesprzyjających warunkach pogodowych jesienią.
  • Według prognoz Oil World, w Polsce zbiory przekroczą 2,3 mln t (1,9 mln t w 2012 roku).
  • W Wielkiej Brytanii zbiory rzepaku mogą wynieść ok. 2 mln t (2,56 mln t w ub.r.). 
  • Na Bałkanach tegoroczna produkcja rzepaku może być znacznie wyższa niż przed rokiem, gdy odnotowano duże straty mrozowe. Oil World szacuje, że w Bułgarii, Rumunii oraz na Węgrzech łącznie zbiory rzepaku mogą wynieść 1,3 mln t (0,85 mln t w 2012 roku).
  • Na Ukrainie tegoroczna produkcja rzepaku może być najwyższa od 5 lat. Prognozy przewidują zbiory na poziomie ok. 2 mln t (1,3 mln t w ub.r.). 
(red, źródło: AgroTydzień Nr 299)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności