fbpx
Strona głównaCenyRzepak wczoraj w górę, wraz z notowaniami ropy naftowej

Rzepak wczoraj w górę, wraz z notowaniami ropy naftowej

Początek nowego roku upłynął pod znakiem wzrostu notowań rzepaku i ropy naftowej na rynku. Na paryskiej giełdzie taniały z kolei pszenica, choć nieznacznie i kukurydza.

Pszenica taniała wczoraj na paryskiej giełdzie MATIF w kontraktach marcowych o 1,61 proc., osiągając cenę 274 EUR/t. Z kolei na giełdzie w Chicago jej notowania poprawiły się o 1,65 proc. Nieco zatem brakuje europejskiej pszenicy do historycznego maksimum, które, przypomnijmy, osiągnęła 23 listopad 2021 roku, kiedy jej cena wzrosła do 311,5 EUR/t.

Spadły notowania kukurydzy; podczas gdy ostatniego dnia 2021 roku na MATIF wyniosły 237 EUR/t w kontraktach styczniowych, tak wczoraj spadły o 11 EUR/t do 226 EUR/t.

W górę z kolei pnie się cena rzepaku; w stosunku do piątkowego zamknięcia kosztował on w Paryżu o 15,25 EUR/t więcej, osiągając cenę 771,25 EUR/t

Notowania ropy wczoraj również pięły się do góry; ropa WTI zdrożała z 75,21 do 76,08 USD za baryłkę.

– Ceny ropy naftowej zyskały wsparcie w poniedziałek po tym, jak Komitet Techniczny OPEC+ obniżył swoje szacunki dotyczące globalnej nadwyżki ropy naftowej w I kwartale 2022 r. do 1,4 mln baryłek dziennie, czyli o 25 proc. mniej niż szacunki sprzed miesiąca. Komitet stwierdził, że dostrzegł jedynie „łagodny i krótkotrwały” wpływ wariantu omicron Covid, ponieważ „świat staje się lepiej przygotowany do radzenia sobie z Covid i związanymi z nim wyzwaniami” – informuje serwis barchart.com.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.