Rzepak wczoraj w górę, wraz z notowaniami ropy naftowej

dystrybutor ropa paliwo
fot. mw

Początek nowego roku upłynął pod znakiem wzrostu notowań rzepaku i ropy naftowej na rynku. Na paryskiej giełdzie taniały z kolei pszenica, choć nieznacznie i kukurydza.

Pszenica taniała wczoraj na paryskiej giełdzie MATIF w kontraktach marcowych o 1,61 proc., osiągając cenę 274 EUR/t. Z kolei na giełdzie w Chicago jej notowania poprawiły się o 1,65 proc. Nieco zatem brakuje europejskiej pszenicy do historycznego maksimum, które, przypomnijmy, osiągnęła 23 listopad 2021 roku, kiedy jej cena wzrosła do 311,5 EUR/t.

Spadły notowania kukurydzy; podczas gdy ostatniego dnia 2021 roku na MATIF wyniosły 237 EUR/t w kontraktach styczniowych, tak wczoraj spadły o 11 EUR/t do 226 EUR/t.

W górę z kolei pnie się cena rzepaku; w stosunku do piątkowego zamknięcia kosztował on w Paryżu o 15,25 EUR/t więcej, osiągając cenę 771,25 EUR/t

Notowania ropy wczoraj również pięły się do góry; ropa WTI zdrożała z 75,21 do 76,08 USD za baryłkę.

– Ceny ropy naftowej zyskały wsparcie w poniedziałek po tym, jak Komitet Techniczny OPEC+ obniżył swoje szacunki dotyczące globalnej nadwyżki ropy naftowej w I kwartale 2022 r. do 1,4 mln baryłek dziennie, czyli o 25 proc. mniej niż szacunki sprzed miesiąca. Komitet stwierdził, że dostrzegł jedynie „łagodny i krótkotrwały” wpływ wariantu omicron Covid, ponieważ „świat staje się lepiej przygotowany do radzenia sobie z Covid i związanymi z nim wyzwaniami” – informuje serwis barchart.com.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj