fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRzepak w górę, stabilizacja cen pszenicy i kukurydzy. Podsumowanie tygodnia na europejskim...

Rzepak w górę, stabilizacja cen pszenicy i kukurydzy. Podsumowanie tygodnia na europejskim rynku zbóż

Po długim okresie spadkowym na paryski Matif wróciły w tym tygodniu podwyżki. I choć piątek przyniósł spadki cen pszenicy i rzepaku, w ogólnym rozrachunku nie były one w stanie zniwelować podwyżek z poprzednich dni.

Rynek pszenicy

Cena pszenicy wzrosła w stosunku do ceny zamknięcia z 20 stycznia o 1,25 EUR/t do 286 EUR/t. Nie jest to co prawda wielka podwyżka, jednak możemy przynajmniej mówić o pewnej stabilizacji. IGC oszacowało globalne plony pszenicy na 796 mln ton, czyli o 5 mln ton więcej niż wskazywały szacunki z grudnia. SovEcon spodziewa się rosyjskiego styczniowego eksportu na poziomie 3,7 mln ton, wzrastają też ceny rosyjskiej pszenicy. Z najważniejszych informacji dotyczących największego eksportera pszenicy na świecie warto odnotować także lepszą niż zakładano kondycję ozimin oraz zmniejszenie powierzchni upraw pszenicy o – 700 tys. ha do 17,7 mln ha. Z kolei na Ukrainie spodziewane są zbiory na poziomie 16 mln ton wobec 33 w 2022 roku, a wysokie ceny pszenicy w Indiach skłaniają tamtejszy rząd do uwolnienia 3 mln ton ziarna z rezerw państwowych.

Unijny eksport pszenicy do 22 stycznia wyniósł 18,14 mln ton, o 6 proc. więcej rok do roku.

Rynek rzepaku

Rzepak zdrożał w ujęciu tygodniowym o 11,25 EUR/t do 544,25 EUR/t.

Ukraińskie Zrzeszenie Handlu Zbożem spodziewa się stabilnego plonu 3 mln ton rzepaku i 3 mln ton soi w porównaniu z poprzednim rokiem oraz spadku plonów słonecznika. UE zaimportowała do 22 stycznia 7,47 mln ton soi, -19 proc. rok do roku oraz 4,26 mln ton rzepaku, +41 proc. r/r. Niemy chcą do 2030 roku wycofać z paliw komponenty roślinne.

Rynek kukurydzy

Kukurydza zyskała w ciągu tygodnia 0,75 EUR/t i kosztuje obecnie 278,75 EUR/t.

Zbiory w Brazylii spodziewane są na poziomie na poziomie 123,9 mln ton, czyli -400 tys. ton w stosunku do poprzednich szacunków. Styczniowy rosyjski eksport ma wynieść 300 tys. ton, zaś Stowarzyszenie Handlu Zbożem spodziewa się zbiorów na Ukrainie na poziomie 18 mln ton wobec 42,1 mln ton w poprzednim roku. Unia Europejska zaimportowała do 22 stycznia 16,13 mln ton. +81 proc. r/r.

Zobacz także: 

Co dalej z cenami pszenicy?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.