fbpx
Strona głównaWiadomościRzepak w dobrej kondycji

Rzepak w dobrej kondycji

Wstępna wiosenna ocena stanu upraw przeprowadzona przez GUS nie wykazała strat zimowych w uprawach rzepaku – informuje Bank BGŻ, w najnowszym wydaniu AgroTygodnia. Większa od ubiegłorocznej jest obsada roślin żywych i kiełkujących na 1 m2 dla rzepaku ozimego.

Liczba roślin żywych na 1 m2 wynosiła około 85 wobec 83 przed rokiem. W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku dla rzepaku ozimego – 91,6% (o 0,5% mniej niz˙ przed rokiem). Po tak wyjątkowo dobrym przezimowaniu upraw na kondycję zasiewów, zwłaszcza rzepaku jarego, najgorzej radzącego sobie z susza, niekorzystnie oddziaływały warunki pogodowe kwietnia – jednego z najbardziej suchych i najsłoneczniejszych w historii.
Rekordowe temperatury powietrza oraz długi okres bez opadów utrudniały wschody roślin i hamowały wegetację, nie zagrazając jednak spełnieniu oczekiwanych prognozzbiorów w przedziale 2,13-2,34 mln ton.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.