Rzepak w dobrej kondycji

Wstępna wiosenna ocena stanu upraw przeprowadzona przez GUS nie wykazała strat zimowych w uprawach rzepaku – informuje Bank BGŻ, w najnowszym wydaniu AgroTygodnia. Większa od ubiegłorocznej jest obsada roślin żywych i kiełkujących na 1 m2 dla rzepaku ozimego.

Liczba roślin żywych na 1 m2 wynosiła około 85 wobec 83 przed rokiem. W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku dla rzepaku ozimego – 91,6% (o 0,5% mniej niz˙ przed rokiem). Po tak wyjątkowo dobrym przezimowaniu upraw na kondycję zasiewów, zwłaszcza rzepaku jarego, najgorzej radzącego sobie z susza, niekorzystnie oddziaływały warunki pogodowe kwietnia – jednego z najbardziej suchych i najsłoneczniejszych w historii.
Rekordowe temperatury powietrza oraz długi okres bez opadów utrudniały wschody roślin i hamowały wegetację, nie zagrazając jednak spełnieniu oczekiwanych prognozzbiorów w przedziale 2,13-2,34 mln ton.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności