Rzepak tanieje

Utrzymują się dobre perspektywy dla zbiorów w br. w Unii (wg. Strategie Grains 21,6 mln ton), co oznaczałoby wzrost o 0,6 mln ton wobec poprzedniego roku. Oczekiwany wzrost podaży (wraz z tendencją do zbliżania się cen rzepaku ze starych i nowych zbiorów) skutkuje potanieniem rzepaku z nowych zbiorów.

Równocześnie nastroje w Chicago mają wpływ na europejskie notowania. W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt sierpniowy na rzepak staniał o 0,6% do 357 Euro/t (przez dwa tygodnie spadek o 7,8 Euro/t, natomiast przez 3 tyg. 15,8 Euro/t). Na rynku gotówkowym rzepak staniał, natomiast soja jak śruta sojowa w Rotterdamie uległa zróżnicowanym trendom.

Na światowych rynkach daje się odczuć wzrost podaży soi z Ameryki Południowej, co wpływa na tłumienie cen soi. Rządowa brazylijska agencja Conab zwiększyła prognozy zbiorów rzepaku z 86,1 mln ton do 86,6 mln ton tj. wzrost o 6% wobec poprzedniego roku. Dobrze wróży to eksportowi soi z Brazylii, a Conab prognozuje wywóz soi na poziomie 45,3 mln ton wobec 42,8 mln ton sezon wcześniej.

(Źródło: FAMMU/ FAPA)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności