fbpx

Rzepak, soja czy słonecznik? – Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

Jakie rośliny oleiste uprawiać w ramach Europejskiego Zielonego Ładu: rzepak, soję czy słonecznik? – pod takim hasłem odbyło się XIV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Soja i słonecznik cieszą się zainteresowaniem rolników i wydają się być pewnym kierunkiem dla produkcji upraw oleistych, zwłaszcza wobec wymagającego kilkunastu zabiegów ochrony rzepaku. Jednakże to wciąż rzepak jest bezdyskusyjnym liderem wśród ww., podkreślano podczas XIV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, które miało miejsce 26.01.22 r. w Kujawsko-Pomorskiem Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Konferencja odbyła się stacjonarnie i w formie on-line.

Baner Syngenta

– Wydaje się, że walec zielonego ładu przejdzie przez Europę dlatego obowiązkiem osób odpowiedzialnych za rolnictwo jest znalezienie sposobu, aby to nie było zbyt drastyczne. Przy doborze gatunków powinniśmy się kierować regionem, w jakim gospodarujemy i zielony ład nie może być tu przeszkodą. Ważne jest znalezienie i wprowadzenie odmian, które będą bardziej odporne na różnego rodzaju patogeny – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa.

Kładzenie nacisku na hodowlę i nasiennictwo w swoim wystąpieniu podkreślała Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która po krótce omówiła założenia zielonego ładu, w tym odnoszące się do produkcji roślinnej.

Zgodnie podkreślano, że ważna będzie rola hodowli roślin w wyzwaniach związanych z europejskim zielonym ładem. Przemysław Szubstarski, prezes zarządu Corteva Agriscience Poland mówił, że rolnicy będą poszukiwać już nie tyle odmian wysokoplonujących co właśnie o większej tolerancji na czynniki stresowe, patogeny, konkurencyjne wobec chwastów i komisje rejestracyjne powinny brać takie pod uwagę.

O ile liczba substancji czynnych ulegnie zmniejszeniu i jak dotknie to plantacji rzepaku przedstawił prof. dr hab. Marek Mrówczyński z IOR-PIB w Poznaniu. Jednocześnie wskazywał, że gatunek ten musi być należycie chroniony, jeśli chcemy zebrać zadowalający plon. W uprawie rzepaku koniecznie jest sięganie po kwalifikat, wysiew odmian tolerancyjnych na choroby i włączenie w pewnym stopniu do produkcji metod ochrony biologicznej.

Prof. dr hab. Roman Kierzek, dyr. IOR-PIB tłumaczył, że pewnym, koniecznym rozwiązaniem dla rolnika będzie łącznie ochrony chemicznej, biologicznej z agrotechniką, czyli powrót do płodozmianu.

O roli płodozmianu w uprawie rzepaku mówił także Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB podkreślając jednocześnie że tu doskonale wpisują się rośliny bobowete, z uwagi na ich wpływ następczy na uprawy.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.