fbpx

Rzepak po raz pierwszy odc. 7 – zwalczanie szkodników i ochrona fungicydowa T-2 [video]

Wiosna nabiera rozpędu, jest coraz cieplej i tym samym uaktywniają się szkodniki. W plantacjach rzepaku pojawił się słodyszek rzepakowy. Wegetacja przyspiesza i niebawem tak, jak pan Arkadiusz, który uprawia rzepak po raz pierwszy, staniemy przed decyzją dotyczącą kolejnego zabiegu ochrony przed chorobami, przede wszystkim zgnilizną twardzikową. Jakie rekomendacje dla wiosennej ochrony insektycydowej i fungicydowej ma Innvigo?

Na skutek żerowania słodyszka rzepakowego w pąkach kwiatowych mogą występować problemy z zakwitaniem rzepaku. Uszkodzenia powodowane przez słodyszka rzepakowego we wczesnych fazach pąkowania rzepaku przekładają się na najwyższe straty w plonie. Żerowanie szkodnika w późniejszych fazach rozwojowych rzepaku, kiedy rośliny kwitną oznacza przede wszystkim wyjadanie pyłku, którego będzie mniej dla zapylaczy.

Dobierając preparaty do zwalczania słodyszka rzepakowego trzeba zwrócić uwagę na panującą temperaturę. Gdy temperatura powietrza jest niższa niż 20°C, a noce są jeszcze chłodne wówczas sięga się po pyretroidy. Przy wzroście temperatur powyżej 15°C stosuje insektycydy fosforoorganiczne, natomiast mieszaniny pyretriodów i związków fosforoorganicznych mogą być stosowane niezależnie od temperatury, przy czym działają najlepiej w temperaturze 15-25°C.

Rzepak po raz pierwszy odc. 6 – dokarmianie dolistne wiosną

Rzepak po raz pierwszy odc. 5 – regulacja i ochrona wiosną

Rzepak po raz pierwszy odc. 4 – dokarmianie jesienne

Rzepak po raz pierwszy odc. 3 – regulacja i ochrona jesienna

Rzepak po raz pierwszy odc. 2 – odchwaszczanie

Rzepak ozimy po raz pierwszy odc. 1 – odmiana i siew

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.