fbpx

Rzepak po raz pierwszy odc. 5 – regulacja i ochrona wiosną [video]

W pierwszych zabiegach wiosennych w rzepaku kontynuujemy ochronę roślin przed suchą zgnilizną kapustnych. Ponadto powinniśmy zadbać o odpowiedni pokrój łanu, czyli ograniczyć nadmierny rozwój pędu głównego i jednocześnie wyrównać rozgałęzienia boczne. Stosowane regulatory wzrostu oprócz działania regulującego pokrój często mają zastosowanie ochronne, jako fungicydy. Jakie rozwiązanie zostało zarekomendowane na pole młodego rolnika, który rzepak uprawia po raz pierwszy?

Regulatory wzrostu powinniśmy stosować w odniesieniu do odporności odmiany na wyleganie, warunków pogodowych i przede wszystkim stanu roślin w łanie. Jak podstępować w plantacjach dobrze oraz słabiej rozwiniętych podpowiada Witold Dzitkowski z Innvigo. Rekomenduje także najlepsze rozwiązanie na plantację pana Arkadiusza Trzcińskiego, który uprawia rzepak po raz pierwszy.

Samasz loteria - baner

Celem regulacji pokroju rzepaku jest zrównanie pędów bocznych, po to aby kwitnienie, dojrzewanie łuszczyn, wykształcanie nasion było jak najbardziej równomierne. Niższy łan zapobiega wyleganiu, choć niekoniecznie odmiany tradycyjne muszą wylegać. W plantacjach niewymagających silnej regulacji, funkcję regulatora wzrostu spełnią fungicydy z grupy triazoli, np. tebukonazol, metkonazol, które także oddziałują na pokrój roślin.

Pamiętajmy, że zastosowanie zbyt wysokich dawek może zahamować dalszy wzrost roślin, spowodować przebarwienia liści, opóźnić kwitnienie i dojrzewanie. Poza tym ewentualne odmienne reakcje na działanie preparatu mogą wynikać z różnic odmianowych.

Rzepak po raz pierwszy odc. 4 – dokarmianie jesienne

Rzepak po raz pierwszy odc. 3 – regulacja i ochrona jesienna

Rzepak po raz pierwszy odc. 2 – odchwaszczanie

Rzepak ozimy po raz pierwszy odc. 1 – odmiana i siew

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.