fbpx

Rzepak na diecie?

Rzepak ozimy nie jest w najlepszej kondycji – osłabił go przede wszystkim niedobór wody, ale też szkodniki, które masowo zaatakowały plantacje we wrześniu. W konsekwencji rośliny nierówno wschodziły, mają słabo wykształcony system korzeniowy, a co za tym idzie – pojawiają się trudności z pobieraniem składników pokarmowych. Trzeba więc rzepak odżywić!

Niedobory poszczególnych makro- i mikroelementów nie przebiegają bezobjawowo – w końcu każdy z nich wpływa na prawidłowy rozwój rośliny. Logiczne więc jest, że skoro składników mineralnych brak, to i kolejne funkcje i właściwości rośliny będą zaburzone. Oczywiście, w zależności od tego, jak dużo roślinie brakuje składników, objawy mogą być łagodniejsze lub nasilone. W okresie jesiennym konieczne jest zadbanie o odpowiednią zimotrwałość rzepaku. A tą może wspomóc dostarczenie roślinom potasu.

Główną rolą potasu jest dbanie o prawidłową gospodarkę wodną w roślinie. Oznacza to, że po pierwsze wspomaga on rzepak w czasie suszy (która w ostatnim czasie miała miejsce), jak również zwiększa odporność roślin na wymarznięcia (to z kolei, ze względu na zbliżającą się zimę, będzie miało już wkrótce ogromne znaczenie).

Brak potasu można rozpoznać początkowo po wiotczejących liściach i niebieskozielonym zabarwieniu, później po żółtych krawędziowych plamach na liściach rzepaku, aż finalnie brzegi liści stają się czerwonofioletowe, są wiotkie i skręcają się.

Rzepak ozimy potrzebuje 50 kg K2O. W przypadku więc, gdy zauważymy powyższe objawy, należy dostarczyć mu niezbędnego składnika, rozsiewając 100 kg soli potasowej na hektar.

Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dobierać dawki składników do zapotrzebowania roślin, bezzasadne nawożenie „na zapas” raczej może zaszkodzić, niż pomóc – w końcu nawet jeśli podane w nadmiarze składniki pokarmowe nie uszkodzą roślin, to na pewno będą pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Dosłownie.

W okresie jesiennym niezbędne jest również nawożenie rzepaku mikroelementami, co wzmocni rośliny oraz pozwoli im przetrwać nadchodzącą zimę bez większych strat. O tym, jak odpowiednio nawozić rzepak oraz o podawaniu niektórych mikroelementów w formie chelatów przeczytają Państwo w najbliższym, październikowym numerze Wiadomości Rolniczych Polska. Zapraszamy!

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.