fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychWe wtorek rzepak kontynuuje dobrą passę, ceny zbóż niemal bez zmian. Co...

We wtorek rzepak kontynuuje dobrą passę, ceny zbóż niemal bez zmian. Co się dzieje na rynku?

Wtorek zakończył się minimalnymi spadkami cen kukurydzy i pszenicy na giełdzie Matif, choć przez większość dnia cena tej drugiej rosła. Kolejny już dzień z rzędu był za to korzystny dla ceny rzepaku.

Cena pszenicy spadła na koniec dnia o 0,36 proc., czyli 1,25 euro za tonę. Ostatecznie cena pszenicy stanęła minimalnie poniżej 350 EUR/t; do tej bariery zabrakło 0,25 euro.

– Niedroga pszenica z rejonu Morza Czarnego wdziera się na rynek światowy, zabierając rynek pszenicy z Europy. Algieria, dawniej lojalny klient Francji i Niemiec, kupiła w piątek 300 000 ton z Rosji – informuje portal Kaack.

Za notowaniami pszenicy podążyły notowania kukurydzy, które zamknęły się minimalnie na minusie; jej cena spadła o 0,25 EUR/t do 339,75 EUR/t.

– Komisja Europejska obniżyła prognozę produkcji kukurydzy w UE w roku 2022/23 z 59,3 do 55,5 mln ton (72,7 mln ton w sezonie 2021/22), a także podwyższyła prognozę importu z 20 do 21 mln ton (16,3 mln ton w sezonie 2021/22) – podał portal GrainTrade.

Co prawda tegoroczne zbiory w Europie zapowiadają się kiepsko, jednak europejska kukurydza będzie musiała konkurować z importowanym ziarnem z Ameryki Południowej i rejonu Morza Czarnego.

Rzepak zdrożał o 2,05 proc. czyli o 13 EUR/t do 646,25 EUR/t podążając m.in. za cenami ropy naftowej, której cena po ostatnich spadkach znów przekroczyła 90 USD za baryłkę (prawie 91,5 USD we wtorek wieczorem).

Zobacz także:

Słaba złotówka sprzyja wzrostom cen zbóż w kraju. Ceny zbóż 04.10.2022

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.