Rzepak i kukurydza lekko drożeją

W Europie zbiory rzepaku zostały w większości zakończone i w UE28 osiągną około 20,5 mln ton tj. 0,2 mln ton mniej niż przed 2 tygodniami. Ostatnio zmniejszono prognozy zbiorów w Niemczech i Francji, jakkolwiek wzrost szacunków w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii częściowo zrekompensował straty.

W Niemczech OW szacuje zbiory rzepaku na 5,6 mln ton (tak samo jak Związek Producentów Rolnych) wobec 4,8 mln ton rok wcześniej. W Francji OW zredukował prognozy do 4,65 mln ton (powyżej francuskich szacunków rządowych – 4,4 mln ton) tj. 0,8 mln ton mniej niż przed rokiem. Na Węgrzech prognozuje się obecnie zbiory 0,57 mln ton (wobec 0,4 mln ton przed rokiem), w Rumunii 0,59 mln ton (wobec 0,16 mln ton) oraz w Wielkiej Brytanii 2,13 mln ton (wobec 2,56 mln).
W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie na listopad ponownie umocnił się o 1,6% do 376,3 Euro/t (wobec 362,8 Euro/t przed dwoma tygodniami) dzięki wsparciu ze strony soi oraz niewielkiej redukcji prognoz dalej obfitych zbiorów w Unii. Dodatkowo w wielu rejonach producenci wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu na wzrost cen.
W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na listopad’2013 w ciągu tygodnia umocniła wartość o 1,4% do 509,6 CAD/t (przez 2 tygodnie wzrost o 5,0%) podążając za soją wbrew najnowszym prognozom zbiorów, bowiem w środę Statcan zwiększył wcześniejsze prognozy produkcji rzepaku Canola do 14,7 mln ton wobec 13,2 mln ton przed rokiem.
W Chicago ciągu tygodnia wrześniowy kontrakt na soję umocnił wartość o 2,6% do 485,7 USD/t na skutek obaw o skutki suszy w rejonach uprawy soi na Środkowym Zachodzie USA, jakkolwiek do czwartku poprawa pogody ograniczyła wzrost cen. Dodatkowo obawy o potencjalnie możliwe przymrozki, które mogłyby zaszkodzić późnym zasiewom soi wspierały jaj wartość. Wcześniej tzn. 12 sierpnia br. zgodnie z oczekiwaniami rynku USDA zmniejszyło prognozy zbiorów soi w USA o 4,5 mln ton do 88,6 mln ton, co w tydzień wcześniej istotnie umocniło wartość soi w kontraktach terminowych.
W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu pszenica w kontrakcie na listopad staniała o 0,3% do 185,3 Euro/t (wobec 183 Euro/t przed dwoma tygodniami) podążając za tendencjami dla pszenicy w Chicago oraz wzrostem prognoz zbiorów w Unii. Firma Strategie Grains zwiększyła prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w krajach Unii o 0,8 mln ton do 134,2 mln ton wobec poprzedniego miesiąca. Dodatkowo Statcan prognozuje w Kanadzie rekordowe zbiory pszenicy na poziomie 30,6 mln ton (+13%). Tymczasem kukurydza w kontrakcie listopadowym podrożała 2,3% do 169,8 Euro/t podążając za trendem w USA, gdzie pojawiły się obawy o poziom zbiorów kukurydzy ze względu na skutki suszy.
Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł