Rzepak 2008

Ceny są wysokie, ale powinny być jeszcze wyższe – twierdzą producenci rzepaku. To efekt niższych zasiewów oraz wciąż podkupujących” nam nasiona rzepaku Niemców.”

W pierwszych dniach żniw przetwórcy proponowali rolnikom około 1450 złotych za tonę nasion. To dużo więcej niż rok temu. A i tak ceny powinny jeszcze wzrosnąć.

W zeszłym sezonie rolnicy ze ściany zachodniej sprzedali do Niemiec pół miliona ton rzepaku. W tym roku powinno być podobnie. Po pierwsze dlatego, że niemieccy importerzy zawsze oferowali dobre ceny. A po drugie susza w południowych Niemczech zniszczyła część zasiewów. Jedyną niewiadomą na rynku jest wysokość zbiorów.

Pierwsze prognozy mówią, że w gminach, gdzie panuje klęska suszy zbiory będą mniejsze nawet o 1/3. W skali kraju rzepaku będzie mniej o 13%.

Witold Katner/AGROBIZNES/TVP1
foto: WRP.PL

W centrum kraju ruszyły małe żniwa. W Rogowskim elewatorze w jednym z 4 w województwie łódzkim, skupiono do tej pory 500 na zakontraktowanych 4000 tys. ton rzepaku .

Cena skupu w najwyższej klasie to 1400zł netto za tonę. Radni powiatu Brzezińskiego, wnioskowali do premiera , Ministra Rolnictwa oraz Wojewody Łódzkiego, o uruchomienie pomocy dla poszkodowanych rolników. Susza coraz bardziej daje się tu we znaki.

Ziarna w kłosach nie wykształciły się w pełni, a trawy zostały wypalone przez słońce na pastwiskach. Zapowiada się więc bardzo trudny rok narzekają gospodarze. Długotrwały brak opadów sprawił , że tegoroczne plony , szczególnie zbóż jarych na słabych glebach, będą w Łódzkiem bardzo niskie.

Agnieszka Ziemiańczyk/OTV Łódź/AGROBIZNES/TVP1
Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj