fbpx

Rzepak 2008

Ceny są wysokie, ale powinny być jeszcze wyższe – twierdzą producenci rzepaku. To efekt niższych zasiewów oraz wciąż podkupujących” nam nasiona rzepaku Niemców.”

W pierwszych dniach żniw przetwórcy proponowali rolnikom około 1450 złotych za tonę nasion. To dużo więcej niż rok temu. A i tak ceny powinny jeszcze wzrosnąć.

W zeszłym sezonie rolnicy ze ściany zachodniej sprzedali do Niemiec pół miliona ton rzepaku. W tym roku powinno być podobnie. Po pierwsze dlatego, że niemieccy importerzy zawsze oferowali dobre ceny. A po drugie susza w południowych Niemczech zniszczyła część zasiewów. Jedyną niewiadomą na rynku jest wysokość zbiorów.

Pierwsze prognozy mówią, że w gminach, gdzie panuje klęska suszy zbiory będą mniejsze nawet o 1/3. W skali kraju rzepaku będzie mniej o 13%.

Witold Katner/AGROBIZNES/TVP1
foto: WRP.PL

W centrum kraju ruszyły małe żniwa. W Rogowskim elewatorze w jednym z 4 w województwie łódzkim, skupiono do tej pory 500 na zakontraktowanych 4000 tys. ton rzepaku .

Cena skupu w najwyższej klasie to 1400zł netto za tonę. Radni powiatu Brzezińskiego, wnioskowali do premiera , Ministra Rolnictwa oraz Wojewody Łódzkiego, o uruchomienie pomocy dla poszkodowanych rolników. Susza coraz bardziej daje się tu we znaki.

Ziarna w kłosach nie wykształciły się w pełni, a trawy zostały wypalone przez słońce na pastwiskach. Zapowiada się więc bardzo trudny rok narzekają gospodarze. Długotrwały brak opadów sprawił , że tegoroczne plony , szczególnie zbóż jarych na słabych glebach, będą w Łódzkiem bardzo niskie.

Agnieszka Ziemiańczyk/OTV Łódź/AGROBIZNES/TVP1

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.