Rzeka taniego mleka – jakość nie przekłada się na cenę

Jesteśmy potentatami w produkcji mleka w Unii Europejskiej.  Nasza produkty mleczne są też najwyższej jakości.  Hodowców krów mlecznych nie mogą jednak spać spokojnie, bo jakość dostarczanego do mleczarni towaru nie przekłada się na jego cenę; mleko z miesiąca  na miesiąc tanieje, choć koszty produkcji rosną.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2020 r. krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 130,61 zł/hl wobec 130,88 zł/hl miesiąc wcześniej. Cena płacona za mleko w skupie była o około 1% niższa niż przed rokiem.

Mleko surowe w czerwcu 2020 r., w odniesieniu  do notowań sprzed miesiąca, potaniało w siedmiu województwach – najbardziej w woj. lubelskim (o 1,1%), a najmniej w woj. mazowieckim (o 0,1%).

– Najwyższe ceny za mleko uzyskiwano w województwie podlaskim – 137,45 zł/hl i lubuskim –136,18 zł/hl (odpowiednio o 5% i 4% więcej niż średnio w kraju). Najmniej za mleko płacono w województwie małopolskim – 122,11 zł/hl i świętokrzyskim – 122,51 zł/hl (odpowiednio o 7% i 6% mniej niż w odniesieniu do średniej krajowej) – informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności