Rzecznik praw obywatelskich pyta o doprecyzowanie definicji aktywnego rolnika

Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą. Wątpliwości rolników budzi definicja aktywnego rolnika, zawarta w przesłanym do Komisji Europejskiej projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

reklama
Baner Amazone

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pismo do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Wskazał w nim, że w ocenie samorządu rolniczego przyjęta w polskim Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027 definicja aktywnego rolnika nie wyklucza ze wsparcia osób, które nie prowadzą faktycznie działalności rolniczej.

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce doprecyzowania w krajowych aktach wykonawczych definicji aktywnego rolnika oraz wymogów stawianych beneficjentom, aby ograniczyć wypłat dopłat osobom, które nie prowadzą działalności rolniczej. Zwróciła uwagę, że zgodnie z prawem UE dopłaty powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą.

reklama
Baner Kioti

W projekcie Planu Strategicznego WPR przesłanym do Komisji Europejskiej zapisano następującą definicję: rolnicy, którzy za poprzedni rok otrzymali płatności bezpośrednie w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. euro, będą automatycznie uznawani za aktywnych zawodowo. Natomiast w przypadku, gdy kwota płatności za poprzedni rok przekracza 5 tys. euro, rolnik będzie uznawany za aktywnego, jeżeli nie prowadzi żadnej z działalności wymienionej na negatywnej liście, takiej jak:

  • administrowanie portami lotniczymi,
  • administrowanie wodociągami,
  • administrowanie trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi,
  • świadczeniem usług przewozu kolejowego,
  • świadczeniem usług w zakresie obrotu nieruchomościami.

Projekt uwzględnia też wyjątki, w których rolnik może ubiegać się o dopłaty po przekroczeniu 5 tys. euro, mimo prowadzenia wyżej wymienionych działalności. Wystarczy, że udokumentuje, że jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu w gospodarstwie lub roczna kwota dopłat wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej lub główną działalność gospodarczą lub przedmiot działalności rolniczej stanowi wykonywanie działalności rolniczej. Wystarczy, że w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej działalność rolnicza tego rolnika została wskazana jako główna lub dokumenty z KRS lub REGON potwierdzą, że wykonywana przez rolnika działalność stanowi główną działalność gospodarczą.

W ocenie samorządu rolniczego chroni to interesy osób posiadających grunty, które nie prowadzą działalności rolniczej.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że omawiana definicja budzi wątpliwości w świetle art. 23, art. 21 i art. 22 konstytucji. Zgodnie z art. 23 konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne.  W myśl art. 21 i art. 22 konstytucji Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia, a ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

W konsekwencji RPO zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI