fbpx

Rząd obiecuje pomoc rolnikom poszkodowanych przez huragan

Resort rolnictwa pracuje nad zasadami pomocy rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek ostatnich huraganów – poinformowało biuro prasowe ministerstwa. Planowana jest nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, dzięki której będzie można wypłacać po 15 tys. zł celowego zasiłku socjalnego. Minister rolnictwa zapowiedział także dodatkowy nabór wniosków na działanie “modernizacja gospodarstw” oraz w działaniu “różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. N

W wyniku nowelizacji rozporządzenia RM o pomocy społecznej, rząd chce przeznaczyć kwotę 15 mln zł na celowe zasiłki socjalne m. in. na remont maszyn i urządzeń. Jedno gospodarstwo będzie mogło otrzymać maksymalnie 15 tys. zł. Dodatkowe środki przeznaczone będą również na kredyty preferencyjne. Wcześniej jednak resort sprawdzi, czy rolnicy są zainteresowani taką formą wsparcia.

Samasz loteria - baner

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado2.jpg align=left width=200
Szef resortu poinformował o decyzji Funduszu Składkowego KRUS, który przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Środki będą rozdysponowane przez samorządy za pośrednictwem wyznaczonej przez Fundusz organizacji.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado3.jpg align=right width=150
Pozostałe możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom znajdują się w kompetencjach Samorządów, Agencji Nieruchomości Rolnych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tych przypadkach chodzi o odroczenia lub rozłożenie na raty należnych płatności, bądź też ewentualne umorzenia oraz ulgi w opłatach podatku rolnego.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado4.jpg align=left width=150

Minister Marek Sawicki podkreślił, że 16 mln zł (z tego 15 mln będących w dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i 1 mln ze środków KRUS) przeznaczone na pomoc rolnikom nie wchodzi w skład kwoty 25 mln zł, o których była mowa po posiedzeniu Rady Ministrów. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado5.jpg align=right width=200

tekst MS/Wrp.pl
foto: krajobraz tuż po przejściu tornada nad Opolszczyzną – autor Henryk Jakubowski ©
SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.