fbpx
Strona głównaPozostałeRząd obiecuje pomoc rolnikom poszkodowanych przez huragan

Rząd obiecuje pomoc rolnikom poszkodowanych przez huragan

Resort rolnictwa pracuje nad zasadami pomocy rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek ostatnich huraganów – poinformowało biuro prasowe ministerstwa. Planowana jest nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, dzięki której będzie można wypłacać po 15 tys. zł celowego zasiłku socjalnego. Minister rolnictwa zapowiedział także dodatkowy nabór wniosków na działanie “modernizacja gospodarstw” oraz w działaniu “różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. N

W wyniku nowelizacji rozporządzenia RM o pomocy społecznej, rząd chce przeznaczyć kwotę 15 mln zł na celowe zasiłki socjalne m. in. na remont maszyn i urządzeń. Jedno gospodarstwo będzie mogło otrzymać maksymalnie 15 tys. zł. Dodatkowe środki przeznaczone będą również na kredyty preferencyjne. Wcześniej jednak resort sprawdzi, czy rolnicy są zainteresowani taką formą wsparcia.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado2.jpg align=left width=200
Szef resortu poinformował o decyzji Funduszu Składkowego KRUS, który przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Środki będą rozdysponowane przez samorządy za pośrednictwem wyznaczonej przez Fundusz organizacji.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado3.jpg align=right width=150
Pozostałe możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom znajdują się w kompetencjach Samorządów, Agencji Nieruchomości Rolnych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tych przypadkach chodzi o odroczenia lub rozłożenie na raty należnych płatności, bądź też ewentualne umorzenia oraz ulgi w opłatach podatku rolnego.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado4.jpg align=left width=150

Minister Marek Sawicki podkreślił, że 16 mln zł (z tego 15 mln będących w dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i 1 mln ze środków KRUS) przeznaczone na pomoc rolnikom nie wchodzi w skład kwoty 25 mln zł, o których była mowa po posiedzeniu Rady Ministrów. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/tornado5.jpg align=right width=200

tekst MS/Wrp.pl
foto: krajobraz tuż po przejściu tornada nad Opolszczyzną – autor Henryk Jakubowski ©

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.