Rynki światowe: rzepak, kukurydza i soja pobijają wieloletnie rekordy, a w nowym sezonie powinny utrzymać wysokie ceny

Tak drogo na światowych giełdach nie było od 7-8 lat. We wtorek na chicagowskiej giełdzie kukurydza osiągnęła cenę 6 dolarów za buszel, czyli wartość najwyższą od 8 lat. Soja z kolei nie była tak droga od 7 lat (14,72 USD za buszel). Rzepak z kolei był najdroższy zarówno za oceanem, jak i na giełdzie w Paryżu, gdzie zeszłoroczne zbiory osiągnęły cenę 547,5 euro/t, a nowe kontrakty prawie 500 euro.

Wiele wskazuje na to, że zboża i soja będą drogie również w tym sezonie, przede wszystkim ze względu na spodziewany rekordowy popyt Chin. W marcu Państwo Środka sprowadziło łącznie 7,67 mln ton soi, z czego 7,18 mln z USA, podczas gdy w w analogicznym okresie zeszłego roku było to “zaledwie” 4,27 mln ton (tylko 1,71 mln z USA).

Ważnym czynnikiem wpływającym na wahania giełdowe jest pogoda, budząca obawy szczególnie ze względu na niewielkie zapasy zbóż. Ta jak na razie sprzyja dobrym dobrym zbiorom, może tylko poza Francją, która doświadczyła mocnych przymrozków na początku kwietnia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kukurydzy ze względu na niższe od spodziewanych opady deszczu w Brazylii.

Źródło cen: e-WGT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności