fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRynek zbóż: Więcej kupujących niż sprzedających. Cena rzepaku przekracza 2,5 tys. zł/t

Rynek zbóż: Więcej kupujących niż sprzedających. Cena rzepaku przekracza 2,5 tys. zł/t

W skupach pod koniec marca ceny zbóż utrzymują się nadal na wysokim poziomie. Za tonę dobrej jakościowa pszenicy konsumpcyjnej płacą od 900 do 1020 złotych. Nieco tańsza jest pszenica paszowa. Za jej tonę można otrzymać od 800 do 980 złotych. Cena tony żyta konsumpcyjnego kształtuje się na poziomie od 580 do 790 zł, jęczmienia browarnego od 700 do 1000 zł, a owsa 500 – 690 złotych.

Ceny zbóż są wysokie, ale od dłuższego czasu zatrzymały się w miejscu. Tym samy spadło zainteresowanie ich sprzedażą wśród rolników, których częściej teraz można spotkać w polu  niż w skupie. Nieco inna sytuacja jest na rynku rzepaku, którego ceny w tym roku są rekordowe i nadal rosną. Obecnie za tonę rzepaku podmioty skupowe oferują  od 1900 do 2520 złotych. Rekordowe ceny skupu osiągnęła też kukurydza. Za tonę ziarna o dobrych parametrach można otrzymać  tutaj od 760 do 1020 złotych.

Jak długo będzie jeszcze trwała zbożowa hossa, tego nikt nie wie. Zdaniem ekspertów z Izby Zbożowo – Paszowej wszystko zależeć będzie od relacji podażowo – popytowych, działań regulacyjnych wprowadzonych przez eksporterów z Rosji i Ukrainy czy odbudowy  hodowli trzody chlewnej w Chinach.

Obecnie jest więcej ofert kupna i niż sprzedaży. I nic w tym dziwnego – producenci rolni w większości sprzedali już zboża z ubiegłorocznych zbiorów i teraz myślami są przy nowym sezonie.

A ten powinien według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) powinien być  udany.  Według jej ekspertów  światowe zbiory zbóż w sezonie 2021 /2021 będą rekordowe i wyniosą 2,287 mld ton.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.