Rynek zbóż: rekordowe zbiory i dobre ceny

Producenci zbóż w naszym kraju mogą uważać ten rok za bardzo udany. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż były o 16% większe od ubiegłorocznych i wyniosły 33,5 mln. Dobre są również ceny w skupach.

Okazało się  też, że pomimo rekordowej produkcji ceny oferowane za ziarno nie spadły, a jeszcze ze względu na mniej udane zbiory w innych krajach wzrosły i nadal nie widać ich tendencji spadkowej.

Obecnie skupach za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacą od 740 do 880 złotych. Pszenica paszowa jest nieco tańsza i można ja sprzedać w cenie 700 – 830 złotych. Za tonę żyta konsumpcyjnego rolnicy mogą otrzymać 490 – 650 złotych, zaś za jęczmień browarny  płacą od 600 do 860 złotych. Cena tony owsa konsumpcyjnego kształtuje się na poziomie od 480 do 650 złotych.

Opłaciła się w tym roku również produkcja rzepaku. Zakłady tłuszczowe za jego tonę oferują od 1640 do 1870 złotych. Rolnicy, którzy w 2020 roku obsiali swoje pola kukurydzą też na tym nie stracili. Obecnie nie brakuje chętnych do jej zakupu, którzy za tonę ziarna płaca od 660 do 820 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności