fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRynek zbóż na wieść o transporcie zboża z Ukrainy reaguje spadkami. Bardzo...

Rynek zbóż na wieść o transporcie zboża z Ukrainy reaguje spadkami. Bardzo mocny spadek cen rzepaku

Dzisiaj wypłynął z portu w Odessie pierwszy od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny statek z ukraińskim zbożem. Na reakcję  rynków nie trzeba było długo czekać; dzisiaj spadły ceny pszenicy i kukurydzy, ale taniał także rzepak. I to mocno.

Na paryskim Matifie przecena pszenicy sięgnęła w kontraktach na wrzesień 2,04 proc., zaś w kontraktach na grudzień 1,88 proc. Dało to cenę odpowiednio 336 i 325,25 euro za tonę.

W przypadku kukurydzy ceny starego ziarna spadły o 2,91 proc. osiągając 342 euro za tonę. Spadek w kontraktach na nowe zbiory wyniósł z kolei 2,44 proc., co dało cenę 320,25 euro za tonę.

Najbardziej spadła cena rzepaku, bowiem w kontraktach na listopad aż o 5,58 proc., co na zamknięciu sesji dało cenę 651,25 euro za tonę.

Spadki cen zbóż tłumaczone są nie tylko nadziejami związanymi z uwolnieniem ukraińskiego transportu drogą morską, ale także recesją, która już rozpoczyna się w USA i objawia się przecenami na rynkach surowcowych.

Zobacz także: 

Dlaczego rzepak tanieje? Co dalej z cenami rzepaku?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.