fbpx

Rynek zbóż: aktualne ceny

W tym roku odnotowano w naszym kraju rekordowe zbiory zbóż. Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej zbiory zbóż w Polsce wyniosą 33,33 mln ton i będą o 15% lepsze od ubiegłorocznych i tyle samo od średniej pięcioletniej.

– O najlepszych w historii zbiorach zdecydowały doskonałe plony średnie i tylko w minimalnym zakresie wzrost areału przeznaczonego pod uprawę. Dużo wyższe od średniej zbiory dotyczą wszystkich gatunków zbóż i to w sytuacji mniejszego niż zwykle areału zasiewów kukurydzy i pszenżyta – komentuje Andrzej Bąk, analityk Internetowej Giełdy Rolnej (e – WGT).

Samasz loteria - baner

Wysokie zbiory nie oznaczają w tym roku klęski urodzaju, ponieważ w innych krajach zbożowe żniwa wypadły znacznie poniżej oczekiwań. Według analityków KE zbiory wszystkich zbóż powinny wynieść (UE-27) tylko 273,85 mln ton, w porównaniu do 297,02 mln ton w 2019 roku. Oznacza to spadek o 7,8% w skali roku i 3,6% poniżej średniej pięcioletniej.

Dlatego polscy rolnicy nie mają problemów ze zbyciem i to w dobrej cenie tegorocznych płodów rolnych. Szczególnie dużym zainteresowaniem na rynku cieszy się pszenica konsumpcyjna, której ceny wciąż się pną w górę. Nie ma też problemów ze sprzedażą kukurydzy czy rzepaku.

Obecnie pomioty skupowe za tonę dostarczonej pszenicy konsumpcyjnej oferują ceny w wysokości od 740 do 900 złotych. Nieco tańsza jest pszenica paszowa,  za której tonę można otrzymać od 670 do 840 złotych. Żyto konsumpcyjne sprzedaje się w cenie od 480 do 600 zł/t. Za tonę jęczmienia browarnego można dostać od 600 -860 złotych, za owies konsumpcyjny płacą od 470 do 680 złotych za tonę.

Podmioty skupowe za tonę rzepaku oferują ceny od 1640 – 1860 złotych, a za tonę kukurydzy (w zależności od parametrów jakościowych) można uzyskać od 620 do 810 złotych.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.