Rynek w oczekiwaniu

Poprawa pogody w wielu krajach Europy – a zwłaszcza majowe i czerwcowe deszcze – dodatnio podziałały na kondycję upraw zbóż w Unii, a zwłaszcza pszenicy. W ostatnim raporcie Strategie Grains podniosła prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE – o 1,5 mln ton do 124,2 mln ton. Notowania pszenicy na Matif nadal kształtują się powyżej 200 EUR/tonę, ale w skali tygodnia obniżyły się o 1,3% do 205,3 EUR/tonę (kontrakt sierpniowy). Kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała tylko nieznacznie – o 0,4% do 210 EUR/tonę.

Nastroje na unijnym rynku są mieszane. Z jednej strony pojawiają się doniesienia o powrocie suszy w niektórych rejonach upraw zbóż w USA, co wywierać będzie wpływ na ceny na rynku amerykańskim, z drugiej jednak mamy lepsze prognozy zbiorów dla Europy i nadzieje na dalszą poprawę oraz niepewność co do wpływu niedzielnych wyborów w Grecji na rynki finansowe.

Lepiej wygląda sytuacja z uprawami pszenicy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji i eksporcie tego zboża. W ostatnim raporcie FranceAgriMer podwyższyła przewidywaną wysokość tegorocznych zbiorów tego gatunku z wcześniejszych 33,9 mln ton do 34,4 mln ton. Z kolei w Niemczech prognozy uległy pogorszeniu – z 22 mln ton do 21,3 mln ton. W tym tygodniu USDA dokonała po raz kolejny cięć w prognozach światowej produkcji i spodziewanych zapasac pszenicy, co sprawia, że bilans tego gatunku w skali globu staje się bardziej napięty.

Odmiennie wygląda natomiast sytuacja w przypadku zbóż paszowych – a zwłaszcza kukurydzy, której zbiory na świecie prognozowane są na blisko 950 mln ton. Byłby to niekwestionowany rekord. Mimo to kukurydza w USA odnotowuje w ostatnim okresie zwyżki, co jest odzwierciedleniem pogorszenia warunków pogodowych (susza, upały) w kluczowych rejonach upraw tego gatunku w Stanach oraz kurczących się zapasów. Wszystko wskazuje na to, że spadków cen kukurydzy na amerykańskim rynku możemy spodziewać się dopiero po uspokojeniu tych obaw. Kształtowanie się cen będzie więc przede wszystkim uzależnione od dalszego przebiegu warunków pogodowych i rzeczywistych wyników tegorocznej produkcji. Tymczasem w tym tygodniu notowania kukurydzy w kontrakcie lipcowym na giełdzie CBoT umocniły się o 1,3% dochodząc do 236,8 USD/tonę.
Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności