fbpx
Strona głównaCenyRynek opasów: wrosły ceny i koszty produkcji. Aktualne ceny żywca wołowego

Rynek opasów: wrosły ceny i koszty produkcji. Aktualne ceny żywca wołowego

Ceny opasów są znacznie wyższe  niż w roku ubiegłym. Obecnie podmioty skupowe płacą za żywiec wołowy średnio 8,27 zł/kg. Za byki powyżej 600 kilogramów oferują od 5,60 do 10 złotych za kilogram, za jałówki powyżej 550 kilogramów od 5,50 do 9,00 zł/kg, a krowy powyżej 650 kilogramów można sprzedać w cenie od 2,00 do 7,00 zł/kg.

To znacznie więcej niż roku temu, a nawet miesiąc temu. Cenowe notowania nie napawają jednak radością hodowców, ponieważ znacznie też wrosły koszty produkcji.

Szczególnie jeśli chodzi o cenę paszy. Dobrze chociaż, że stan trwałych użytków zielonych po zimie był dobry. Wiosenna wegetacja roślin rozpoczęła się na trwałych użytkach zielonych pod koniec marca i przebiegała bez zakłóceń, lecz nie dynamicznie. Do zbioru pierwszego pokosu siana łąkowego przystąpiono w trzeciej dekadzie maja.

Korzystna pogoda w tym okresie spowodowała, że sianokosy przeprowadzono sprawnie. Można więc ocenić, że siano z pierwszego pokosu było dobrej jakości i wysokiej wartości pokarmowej. Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego plony I pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniają na około 28,5 dt/ha, natomiast zbiory z łąk trwałych (w przeliczeniu na siano) wyniosły około 7,3 mln t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.