fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościRynek nowych ciągników w Polsce coraz mniejszy. Duży obrót ciągnikami używanymi

Rynek nowych ciągników w Polsce coraz mniejszy. Duży obrót ciągnikami używanymi

Wg opublikowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych liczba rejestracji nowych ciągników w październiku wyniosła 937 szt. Oznacza to spadek w porównaniu do września, kiedy to zarejestrowano 1148 nowe ciągniki.

Porównanie miesiąc do miesiąca może być w tym roku nieco mylące, ponieważ we wrześniu mieliśmy do czynienia ze sporą liczbą rejestracji na firmy (dealerów) z powodu aktualizacji norm emisji spalin dla niektórych segmentów. Jednak jeżeli spojrzymy na liczbę rejestracji rok do roku w okresie styczeń-październik, w tym roku będzie to 9796 sztuk, czyli o 13,9 proc. mniej niż w ubiegłym.

Po pewnych zawirowaniach w czołówce we wrześniu, ze względu na wspomniane normy, kolejność wróciła do tej znanej nam z poprzednich miesięcy; po 10 miesiącach prowadzi New Holland z 1550 rejestracjami i 15,8-proc. udziałem w rynku, drugi jest John Deere z 1388 szt. i 14,2-proc. udziałem, trzecia jest Kubota (884 szt., 9 proc.), czwarty Deutz-Fahr (842 szt., 8,6 proc.), piąty Zetor (777 szt., 7,9 proc.), a szósty Case IH (770 szt.). Gdybyśmy wzięli pod uwagę ciągniki pochodzenia zagranicznego, na podium wskoczyłby Belarus z liczbą 944 zarejestrowanych szt.

Niewiele marek zwiększyło swoją sprzedaż w stosunku do zeszłego roku, jednak są i takie. Należą do nich John Deere – 150 szt. więcej, Zetor – 1 szt. więcej, Massey Ferguson – 110 szt. więcej, Valtra i Steyr.

Coraz więcej sprzedaje się w Polsce ciągników o wyższych mocach; o ile w analogicznym okresie zeszłego roku sprzedało się najwięcej ciągników o mocy 71-100 KM, to w tym “wygrywa” zakres 141-200 KM.

Ciągniki nowe to nadal niewielka część rynku ciągników w Polsce; po 10 miesiącach nowe tablice rejestracyjne otrzymało 16811 ciągników. Tutaj panuje John Deere z 14,4 proc. udziałów w rynku. Dalej są Massey Ferguson, Ursus i Renault.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.