Rynek mleka i przetworów mlecznych

Zarówno prognozy USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa), jak i ABARE (Australijskie Biuro Rolnictwa i Ekonomii Zasobów) wskazują na utrzymywanie się spadkowych tendencji światowych cen przetworów mleczarskich w bieżącym roku oraz w pierwszej połowie 2009 r, co będzie spowodowane wzrostem podaży eksportowej ze strony Nowej Zelandii oraz, w mniejszym stopniu, USA.

Z drugiej strony umocnienie złotego podniesie konkurencyjność polskiego eksportu, co w konsekwencji poprawi wyniki finansowe polskiego przetwórstwa i pozwoli na wzrost cen skupu mleka, szczególnie w obliczu sezonowego spadku podaży surowca.
W efekcie w IV kwartale br. przeciętna cena skupu zwiększy się o około 3% względem III kwartału, choć pozostanie o około 23% niższa od rekordowych poziomów z analogicznego okresu ubiegłego roku. W I półroczu 2009 r. mleko będzie prawdopodobnie o około 12-15% tańsze w relacji rocznej.

Źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Banku BGŻ
foto: Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności