fbpx
Strona głównaPozostałeRynek mleka i przetworów mlecznych

Rynek mleka i przetworów mlecznych

Zarówno prognozy USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa), jak i ABARE (Australijskie Biuro Rolnictwa i Ekonomii Zasobów) wskazują na utrzymywanie się spadkowych tendencji światowych cen przetworów mleczarskich w bieżącym roku oraz w pierwszej połowie 2009 r, co będzie spowodowane wzrostem podaży eksportowej ze strony Nowej Zelandii oraz, w mniejszym stopniu, USA.

Z drugiej strony umocnienie złotego podniesie konkurencyjność polskiego eksportu, co w konsekwencji poprawi wyniki finansowe polskiego przetwórstwa i pozwoli na wzrost cen skupu mleka, szczególnie w obliczu sezonowego spadku podaży surowca.
W efekcie w IV kwartale br. przeciętna cena skupu zwiększy się o około 3% względem III kwartału, choć pozostanie o około 23% niższa od rekordowych poziomów z analogicznego okresu ubiegłego roku. W I półroczu 2009 r. mleko będzie prawdopodobnie o około 12-15% tańsze w relacji rocznej.

Źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Banku BGŻ
foto: Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.