Rynek kombajnów, czyli słów kilka o cennikach

Rozpoczynające się żniwa sprawiają, że każdy rolnik troskliwym okiem spogląda na swój kombajn zbożowy. Konieczność wykonania przeglądu przedżniwnego wiąże się oczywiście z wydatkami.

Nie sposób oszacować koniecznych prac a co za tym idzie wydatków koniecznych do poniesienia, bez dokonania szczegółowej kontroli całej maszyny(WR nr.11 str. 23 Przygotowanie kombajnu do żniw). Nie zawsze jednak możemy, lub jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie podobne prace. Zaawansowanie technologiczne lub wiążąca nas z producentem maszyny umowa gwarancyjna sprawia, że musimy skorzystać z usług autoryzowanego serwisu. Koszty mogą być spore. W zależności od marki i typu maszyny(Tab1), konieczności dokonania dodatkowych prac naprawczych i poniesienia nakładów materiałowych, musimy liczyć się z kwotami oscylującymi w granicach kilku tysięcy złotych.

Marka i typ kombajnu

Nazwa usługi/podzespołu

New Holland

Bizon

Claas

John Deere

Przegląd przedżniwny (wymiana olejów, regulacja, ogólna kontrola poprawności pracy maszyny

DC 56 – 2000 zł netto

Okresowy dla nowej maszyny co 50/100 mth

Lexion serii 400 – 2500 zł netto

Seria 1450/1550 – 2800 zł netto

TX 66 – 3000 zł netto

Przedżniwny – 1500 zł netto

Dominator – 3500 zł netto

Seria 9000 – 3500 zł netto

Usługi wybrane

Wymiana siłownika wariatora jazdy 800 zł netto (z robocizną) Seria TC, TX, CX – nóż kosy 5 zł netto

Wymiana nadajnika obrotów silnika 1400 zł netto

Wymiana wskaźnika paliwa 650 zł netto

Według kryteriów serwisowych w skład przeglądu przedżniwnego wchodzi wymiana olejów i filtrów, paliwowych powietrznych hydraulicznych. Kontrola stanu i poprawności funkcjonowania wszystkich agregatów i podzespołów. W nowoczesnych maszynach nie występują usterki występujące permanentnie. Trudno więc podać porównywalne koszty napraw w porównaniu do konkurujących ze sobą marek. Niemniej jednak wymierne będzie przeanalizowanie kosztów przeglądów. Jest to również wskazówka dla tych, którzy chcą zakupić używaną, kilkuletnią maszynę. Ciekawostką jest fakt, że niektóre renomowane firmy np. John Debre, prowadzą techniczne akcje serwisowe po stwierdzeniu wadliwości danego podzespołu. Użytkownicy maszyn tej marki mogą liczyć na nieodpłatne otrzymanie niezbędnych części do wykonania takiej naprawy, nawet po upływie okresu gwarancji.


Alan