Rynek japoński otwarty dla polskiej wieprzowiny

Na dzisiejszym briefingu minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, przedstawiając aktualną sytuację na rynku wieprzowiny poinformował, że są już efekty szukania nowych rynków zbytu dla polskiej wieprzowiny.

Wczoraj władze weterynaryjne Cesarstwa Japonii przekazały oficjalnie uzgodnione wymagania eksportowe dla mięsa wieprzowego i produktów z niego pochodzących przeznaczonych na rynek japoński, wraz z weterynaryjnym świadectwem zdrowia na te produkty.
Oznacza to możliwość rozpoczęcia, już z początkiem marca br., realnego eksportu polskiej wieprzowiny na bardzo atrakcyjny cenowo, ale niezwykle wymagający rynek japoński. Ponad 60 polskich zakładów zainteresowanych tym rynkiem przejdzie w przyszłym tygodniu kontrole weterynaryjne w oparciu o dość rygorystyczne przepisy weterynaryjne kraju “Kwitnącej Wiśni”.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel poinformował, że strona polska spełnia wymagania strony rosyjskiej w zakresie handlu artykułami rolno-spożywczymi. Cały czas pracuje międzyresortowy zespół, kierowany przez podsekretarza stanu w MRiRW Lecha Różańskiego. Przygotowaliśmy odpowiednie rozwiązania, wzmocniliśmy kontrole jakości, wyeliminowaliśmy niedociągnięcia, ale decyzja należy do władz Rosji.
Minister odniósł się również do wczorajszej publikacji w jednej z gazet, w której stwierdzono, że w trakcie rozmów Głównego Lekarza Weterynarii w Moskwie, w dniu 15 lutego br., strona rosyjska postawiła, jak to ujęto “nieoficjalnie” warunek przeprowadzenia zmian kadrowych w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Minister jednoznacznie zdementował te doniesienia i zwrócił uwagę na ich szkodliwość w trwającym procesie uzgodnieniowym w sprawie przywrócenia możliwości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek Federacji Rosyjskiej. Minister podkreślił, że tak jak decyzja o odblokowaniu polskiego eksportu na rynek rosyjski jest suwerenną decyzją Federacji Rosyjskiej.
“Mam nadzieję, że nierzetelne informacje i plotki rozpuszczone w mediach przez ludzi nieprzychylnych naszej współpracy nie będą miały wpływu na dalsze dobre kontakty pomiędzy służbami weterynaryjnymi Polski i Federacji Rosyjskiej” – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.W dalszej części briefingu szef resortu rolnictwa wraz Głównym Lekarzem Weterynarii przedstawili działania związane z potencjalnym zagrożeniem “ptasią grypą”. Dziś zostało opublikowane, a tym samym weszło w życie podpisane wczoraj przez ministra K. Jurgiela, rozporządzenie zaostrzające wymagania dotyczące utrzymywania drobiu.


Źródło: MRiRW