Rynek drobiu: rosną ceny kurczaków i… koszty ich produkcji

Na krajowym runku już od kilku tygodni obserwujemy wzrost cen zakupu drobiu. Dla producentów drobiu po wielu miesiącach balansowana na granicy opłacalności, to wreszcie pierwsze światełko w tunelu i nadzieja na wyjście z zapaści. Chociaż nie będzie to łatwe; Problemem hodowców jest nadal pandemia, ptasia grypa oraz rosnące ceny pasz.

– Pamiętajmy, że koszty paszy odpowiadają za ponad 75 proc. kosztów produkcji. Dlatego dręczona wieloma problemami polska branża drobiarska ze znaczącego producenta i unijnego lidera z dnia na dzień pogrąża się w coraz głębszym kryzysie. Zwłaszcza, że w perspektywie najbliższych lat czeka ją wiele wyzwań związanych z Europejskim Zielonym Ładem czy zakazem stosowania pasz GMO – mówi  Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Według ekspertów  Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka wsparcia Rolnictwa na rynku krajowym w trzecim tygodniu lutego br. kontynuowany był wzrost cen zakupu drobiu.

– Kurczęta brojlery zakłady kupowały przeciętnie po 3,48 zł/kg, o 1% drożej niż  w poprzednim tygodniu i o 5% drożej niż miesiąc wcześniej. Cena indyków średnio wyniosła  5,50 zł/kg i była o 3% wyższa niż tydzień wcześniej oraz o 24% wyższa niż przed miesiącem. Za kaczki brojlery dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,53 zł/kg, o 3% więcej niż w poprzednim notowaniu i o 4% więcej niż przed miesiącem. Ceny kurcząt i kaczek brojlerów były o 3% wyższe niż przed rokiem, a cena indyków – o 1% niższa – informuje KOWR.

Obecnie  podmioty skupowe proponują rolnikom za kurczaka brojlera  od 3,70 do 4,05 zł/kg oraz od 1,50 – 2,30 zł za kilogram kury. Indyki można sprzedać w cenie od 5, 69 – 5,90 zł/kg, a indyczki od 5,50 – 5,80 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności