fbpx

RWE uruchamia dwie kolejne farmy wiatrowe w Polsce

Nowe farmy wiatrowe w Pieckach i Tychowie mogą rocznie zasilić ponad 62 000 gospodarstw domowych. Wraz z nowo powstałymi farmami wiatrowymi RWE jest właścicielem trzech farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy 108 MW.

Farma Wiatrowa w Pieckach
Położona w regionie Warmii i Mazur Farma Wiatrowa Piecki posiada mocą zainstalowaną na poziomie 32 megawatów i dzięki temu może wytworzyć rocznie ponad 60 000 MWh energii elektrycznej. 16 turbin, każda o mocy 2 MW, będzie mogła zasilić 30 000 gospodarstw domowych oraz pozwoli uniknąć rocznie ok. 60 000 ton emisji CO2. Projekt został zrealizowany przez RWE Innogy wspólnie z Südhessische Energie AG, która posiada 49 procent udziałów w projekcie.

Farma Wiatrowa w Tychowie
15 turbin firmy Siemens na Farmie Wiatrowej w Tychowie, o mocy 2,3 MW każda, będzie mogło wytwarzać rocznie 65 000 MWh energii elektrycznej i zasilić tym samym 32 000 gospodarstw domowych. Farma na Pomorzu Zachodnim pozwoli uniknąć emisji CO2 na poziomie 65 000 ton.

Dynamiczny wzrost popytu na energię ze źródeł odnawialnych, obecnie obserwowany w Polsce, stwarza nowe wyzwania dla całego sektora energetyki.Z jednej strony trzeba zrównoważyć specyficzny wpływ źródeł odnawialnych na system elektroenergetyczny, a z drugiej potrzebne będą dodatkowe inwestycje sieciowe i w elastyczne źródła wytwarzania energii” – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska i Członek Zarządu do spraw sprzedaży i sieci firmy RWE East zarządzającej działalnością Grupy RWE m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Słowacji i Turcji. “Te dwie nowe inwestycje RWE przeszło podwoją moce wiatrowe Grupy w Polsce.Działając z myślą o przyszłości, RWE zamierza budować kolejne elektrownie wiatrowe i oferować energię z wiatraków klientom.RWE Polska jest jedną z pierwszych spółek energetycznych w Polsce, która zaoferowała swoim klientom biznesowym “zieloną energię”. Tym nowo wprowadzonym produktem są szczególnie zainteresowane firmy, którym zależy na zrównoważonym rozwoju.”

“Polska jest dla nas szczególnie atrakcyjnym rynkiem dla eksploatacji elektrowni wiatrowych typu onshore w Europie. Uzasadnieniem tego są znaczne zasoby wiatrowe, duży potencjał rozwoju oraz bezpieczne warunki regulacyjne. Z tego względu chcemy w najbliższych latach intensywnie zająć się rozwojem kolejnych polskich farm wiatrowych”, wyjaśnia Paul Coffey, Członek Zarządu ds. operacyjnych (COO) w spółce RWE Innogy.

Energia Wiatrowa w Polsce
Pierwszą farmę wiatrową w Polsce RWE podłączyło do sieci w październiku 2009 r. Farma Wiatrowa Suwałki, z 18 turbinami o mocy 2,3 megawatów każda, zaopatruje 40 000 gospodarstw domowych w energię elektryczną. Wraz z nowo powstałymi farmami wiatrowymi w Pieckach i Tychowie RWE jest właścicielem trzech farm wiatrowych w Polsce, które łącznie mają moc 108 MW.

W Polsce, według informacji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zainstalowano do września 2010 r. prawie 1,1 GW energii wiatrowej. Polski rząd chce zwiększyć moc zainstalowaną do roku 2020 do 6,1 gigawatów. Aby móc osiągnąć ten cel, generowanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest wspierane przez system “zielonych certyfikatów”. Firmy oferujące energię elektryczną są zobowiązane do zaoferowania określonego poziomu procentowego energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Z tego zobowiązania mogą się zwolnić poprzez zakup odpowiednich certyfikatów.

Energia z wiatraków dla klientów RWE Polska
Dla coraz większej liczby firm w Polsce ważne staje się, żeby energia z której korzystają pochodziła z odnawialnego źródła. Dlatego od września 2009 roku klienci RWE Polska mają możliwość skorzystania z ekologicznego produktu. Energia na ich potrzeby produkowana jest przez Park Wiatrowy w Suwałkach. Klienci sami decydują, jaki procent energii elektrycznej w ich portfelu ma być zielony.

Informacje uzupełniające
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tysięcy osób, zaopatruje 16 milionów klientów w energię elektryczną i 8 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także wEuropie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 900 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Do 2015 roku RWE planuje uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów na Mazurach, Pomorzu iwWielkopolsce.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.